додому суспільство Три чверті із заробленого Чортків тепер залишатиме собі

Три чверті із заробленого Чортків тепер залишатиме собі

474

313 голосів "за" і рішенням Верховної ради України 19 вересня Чортків стає містом обласного значення. Такого ж статусу вже не перший рік добиваються  Бережани і Кременець. Ці три райцентри робочою групою з підготовки пропозицій щодо вдосконалення адміністративно-територіального устрою Тернопільської області обрані як полюси зростання розвитку Тернопілля.

Для Тернополя як обласного центру і області загалом мати два міста обласного значення – це більші можливості лобіювання інтересів Тернопільщинина рівні Києва і держави. Для райцентру статус міста обласного значення – це не стільки престиж, як можливість покращити життя городян, а отже – багато роботи попереду, кажуть чортківські урядники. Та головне – будуть гроші на це.

Руслан Кулик, координатор громадського руху «За Тернопільщину!»: "Податок, який сплачується, скажімо, з заробітної плати. Відповідно, якщо є місто районного значення, то 25% залишається в місті і 75% з міста йде. Якщо є місто обласного значення, це змінюється: 75% залишається в місті, а 25% іде з міста".  

Три чверті – це вагомо, каже міський голова. Зміниться і психологія потенційних інвесторів, і городян.

Михайло Вербіцький, міський голова Чорткова: "Хто хоче дати сьогодні на Чортків, допустим, 20 мільйонів на очисні споруди? Міська рада мала би дати хоча б 2,7 мільйона згідно Постанови Кабмінуспівфінансування. Хто дасть? Бо їх немає. А вже як місто обласного, грошей вже з'являється більше, вже ми закладаєм. А зара ми нічого не закладаєм, місто на дотації, сидимо і чекаєм, і просим Бога: "Ага, підходе зарплата, мають нам дати".

Покращення якості питної води і комунальних послуг загалом, очисні споруди, ремонт доріг, створення єдиного центру сплати за комунальні послуги, Генплан, статут міста, реорганізація сфер освіти і медицини, муніципальна поліція, юридична структуризація Чорткова вже як міста обласного значення – все це попереду. Зростання фінансування втричі Чортків витрачатиме виключно на розвиток міста і покращення життя городян, запевняє міський голова і каже, що новий статус – це інструмент саме для цього, а не можливість збільшити кількість чиновників. Статус міста обласного значення для Чорткова – це не тільки вигоди, а й зобов'язання.

Кременець і Бережани також прагнуть стати містами обласного значення. Шанси їх на це немало залежать від позицій народних депутатів від Тернопільщини та вміння домовитись. За чей час економічна ситуація у Бережанах значно погіршилась: нема уже підприємств, які колись фігурували у пояснювальній записці, що обгрунтовувала необхідність надання Бережанам статусу міста обласного значення. Тому наразі, не полишаючи надії домогтися відповідного рішення від Верховної ради, говорять про ближчу перспективу – можливість обласної ради надати Бережанам статус міста-курорту, адже там працює санаторій. Про фінансові можливості, які відкрив би райцентру статус міста обласного значення, Бережани поки тільки мріють.

Володимир Якимів, член виконкому Бережанської міської ради, голова БМГО «Рідне місто»: "Від об'їзної дороги до доріг, скажімо, обласного підпорядкування до стану будівель, хоч в нас і створено Державний історико-архітектурний заповідник, десь роки 4 вже немає жодного фінансування від держави. І на сьогоднішній день така ситуація навіть, що міська рада поставлена перед фактом сплачувати за користування майном Державного історико-архітектурного заповідника. І враховуючи те все єдиним на сьогодні, скажем, більш реальною можливістю після втрати понад 70-ти, скажімо, виробництв по району, що в нас були в попередні роки, на сьогодні ми вбачаєм тільки в туризмі".

Фінансове становище, в якому нині місцеві громади від сільських до обласних, недвозначно каже: адміністративно-територіальна реформа в Україні вкрай потрібна. Поки на рівні держави це питання вирішують, чимало можна зробити і на рівні області, переконують місцеві депутати.