додому духовність Товариство українських студентів-католиків “Обнова” показувало різдвяний вертеп на східній Україні

Товариство українських студентів-католиків “Обнова” показувало різдвяний вертеп на східній Україні

535

Тернопільська молодь показувала вертеп та інсценізацію Святої вечері у Донецькій області. 14 учасників Товариства українських студентів-католиків "Обнова" – 12 з Тернопільщини та двоє з Буковини – впродовж п'яти днів перебували з різдвяним вертепом на східній Україні. Обновляни вже повернулися додому. Вражень, розповідають, – чимало.

Представники Тернопільського та Чернівецького товариств українських студентів-католиків "Обнова" перебували з різдвяним вертепом на східній Україні цього року вперше. Обновляни підготували ще й інсценізацію Святої вечері, бо хотіли показати усі звичаї Святвечора та Різдва Христового у Західній Україні. Показували різдвяний вертеп в школах, будинках культури, на парафіях, просто на вулиці.

Олена Бідованець, президент Товариства українських студентів-католиків "Обнова": "Це дуже по-одному, коли ми тут живемо, в тому виросли. А коли потрапляєш в інший регіон, в якому люди чули про це, але не знають, то є зовсім інше. Тому ми змушені були навіть трошки адаптувати свій вертеп. Спочатку ми пояснювали, хто є персонажі, звідки вони взялися, яка їх роль. Також ми розуміли, що от ми віталися "Христос рождається", то автоматично відповідали "Славімо Його", певною мірою, щоб розказати як це дійсно відбувається тут, в нас".

Володимир Греля, учасник Товариства українських студентів-католиків "Обнова": "Люди цього чекали, одні говорили, що не бачили такого дуже давно, але це дуже старенькі люди говорили, а інші казали, що взагалі нічого не бачили. Тобто людям потрібно донести той дух української культури, який їм знищили впродовж сімдесяти років колонізації".

Під час популяризації західноукраїнських різдвяних традицій у Донецькій області обновляни, кажуть, і самі багато чому навчилися.

Олена Бідованець, президент Товариства українських студентів-католиків "Обнова": "Якщо в нас люди більше ходять до церкви і дотримуються усіх традицій, то там, люди несуть Христа в дії. Той жест їх, що не знаючи нас, вони приносили нам їжу, ми жодного разу не готували собі обіду, чи сніданку, чи вечері. Все люди нам приносили, незалежно від того, звідки ми, якого віросповідання, якою мовою розмовляли, це також був для нас дуже великий показник. Надзвичайна щирість, відкритість, бажання просто пізнати щось були присутні".

Володимир Греля, учасник Товариства українських студентів католиків "Обнова": "Нас прийняли дуже гарно, гостинно, дуже люди такі добрі там. Не те, що нам навіюють, що там "москалі", а тут "бандерівці", це все неправда. Ми приїхали туди, нас поділили хлопців і дівчат в окремі будиночки, місцеві жителі нас приймали. Все було дуже гарно".

Учасники Тернопільського Товариства українських студентів-католиків "Обнова" дякують усім спонсорам, які допомогли їм із поїздкою на Донеччину. Цього року вони планують поїхати туди ще раз і організувати там етнокуточок українських традицій.