додому здоров'я Тільки до кінця жовтня вистачить грошей на гемодіаліз, від якого залежить життя...

Тільки до кінця жовтня вистачить грошей на гемодіаліз, від якого залежить життя майже півтори сотні мешканців Тернопільщини

623

На Тернопільщині склалася критична ситуація з гемодіалізом. Це позаниркове очищення крові, якого потребують хворі з нирковою недостатністю. Від цієї процедури залежить життя майже півтори сотні мешканців області. Грошей на гемодіаліз вистачить лише до кінця жовтня. Чиновники розводять руками – неприйнятий обласний бюджет не дозволяє призначити дофінансування. Хворі просять допомоги, а депутати обласної ради пропонують провести благодійну акцію.

Самостійно оплатити гемодіалізну терапію навряд чи зможуть навіть заможні пацієнти. Хворі на хронічну ниркову недостатність – це інваліди першої групи. Місячної пенсії не вистачить навіть на тижневий курс лікування.  560 гривень – стільки коштують розхідні матеріали лише для разової процедури. Пацієнту, який перебуває на гемодіалізі таку процедуру треба проводити тричі на тиждень.

Захар Халуп'як, пацієнт з Монастириського району: "То взагалі неможливо, то де. В мене пенсія 1200 гривень. Ще діти є, що я їх забезпечую, вчаться. Жінка теж мізерну зарплату має. То взагалі неможливо буде жити".

Ще одна проблема – це доїзд пацієнтів до лікувального закладу. Директор обласного департаменту охорони здоров'я обіцяє, наступного року в області відкриють ще два гемодіалізні центри: у Бучачі та Кременці. А поки цим людям доводиться проїжджати тисячу кілометрів на тиждень. Страждають ці пацієнти і через недосконалість законодавства, переконують лікарі. Бо ж гемодіаліз – це лише проміжна процедура перед трансплантацією. Проте українське законодавство  дозволяє трансплантацію органів лише між родичами.

Василь Бліхар, головний лікар "Тернопільської університетської лікарні": "На сьогоднішній день в Україні на трансплантацію нирок претендує більше 5 тисяч пацієнтів, якщо я не помиляюсь. Оце проблема. І якщо процес трансплантації запуститься, то будемо мати сподівання, що з тих наших пацієнтів мінімум 50% будуть мати покази для трансплантації. У нас є лікарі, які можуть ці операції зробити. Потрібна законодавча ініціатива".

Пацієнти ж відділення кажуть, не будуть проводити гемодіаліз – знову готові іти на пікет. Вибору ж немає. Від гемодіалізує залежить їхнє життя. У лютому цього року хворі, які потребують гемодіалізу, уже виходили на пікет. Тепер на сполох б'ють і самі лікарі.

Василь Бліхар, головний лікар “Тернопільської університетської лікарні”: "На сьогоднішній день ми забезпечені розхідними матеріалами для цих пацієнтів до перших чисел листопада. Це, фактично, до 2-4 числа. Всі кошти, які нам були виділені з початку року, то це 9,5 мільйонів гривень потрачені на закупівлю розхідних матеріалів. Для того, щоб ми закінчили 2013 рік і змогли надати допомогу цим пацієнтам, то нам потрібно 2 мільйони 200 тисяч гривень".

У Тернопільській області на гемодіалізній терапії знаходиться майже півтори сотні людей. Ще близько півсотні –  у так званому "листку очікування". Процедура гемодіалізу життєво необхідна людям із хронічною нирковою недостатністю. В області є усе необхідне обладнання, проте саме лікуваня високотехнологічне і дороговартісне. До кінця жовтня залишається два тижні, а отже гроші на гемодіаліз потрібні якнайшвидше.

Сергій Тарашевський, перший заступник голови Тернопільської обласної ради: "Ми бачимо сьогодні, що не збирається сесія Тернопільської обласної ради і ми не можемо забезпечувати ці процеси. Якщо би в разі було зібрання, то я хочу заявити компетентно, що дані кошти можна знайти. Можна знайти де? На капітальних видатках".

Перший заступник голови Тернопільської обласної ради запропонував, оскільки сесії немає, то гроші на гемодіаліз збирати через благодійну акцію. Небайдужі мешканці області можуть зробити перерахунок. Усі реквізити опубліковані на сайті облради. Оскільки бюджет не прийнятий, галузь охорони здоров'я може використовувати одну дванадцяту частину грошей минулого року.

Руслан Мостовий, директор департаменту охорони здоров'я Тернопільської ОДА: "Взагалі галузь охорони здоров'я на сьогоднішній день з неприйняттям бюджету потерпає десь в межах 15 мільйонів гривень. І одне з них це є 2,5 мільйони по гемодіалізу. Треба системний підхід. Проблема гемодіалізу – це не єдине питання, яке потребує вирішення. Тому я сподіваюся, що ситуація буде розв'язана, але таким способом, що не потрібно буде йти шляхом акції".