додому здоров'я Тернопільському обласному тубдиспансеру не вистачає грошей на ліки та харчування пацієнтів.

Тернопільському обласному тубдиспансеру не вистачає грошей на ліки та харчування пацієнтів.

860

Тернопільському обласному тубдиспансеру не вистачає грошей на ліки та харчування пацієнтів. А годувати та лікувати є кого. Тільки за минулий рік медики виявили в області більше півтисячі нових хворих, серед яких підлітки та діти. Найменшому пацієнту – два з половиною роки. І хоча наша область – одна з п'яти областей України з найменшою кількістю хворих, навіть невеликі числа у такій статистиці – це людські життя. Як борються з недугою в обласному тубдиспансері, напередодні Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, журналістам розповіли медики.

Торік туберкульоз лише на Тернопільщині забрав 82 людських життя. Про невтішний діагноз дізнались ще понад півтисячі мешканців області. Це трохи менше, як у 2011 році, проте медиків це не заспокоює. Серед дорослих хворих на туберкульоз меншає, однак серед підлітків – навпаки, побільшало.

Світлана Мадич, обласний позаштатний дитячий фтизіатр: "В 2011 році в нас було 7 дітей, в 2012 – 9 взято на облік. І підлітків в 2011 році 13 чоловік і в 2012 – 14. Якщо по дітях наш показник по області менший, ніж середньоукраїнський, то підлітки в нашій області хворіють більше, ніж в середньому по Україні".

Найчастіше це легеневий туберкульоз. Але захворювання може вражати не лише легені.

Оксана Градова, заступник головного лікаря з лікувальної роботи Тернопільського облтубдиспансеру: "Це шкіра, молочні залози, сечостатева система, очі, травний тракт. Нема такого органу, який би не був уражений туберкульозом".

Тому і діагностика має бути відповідною. У цьому українським медзакладам допомагають меценати. Цьогоріч область чекає від благодійного фонду «Розвиток України» нове обладнання для діагностики.

Вадим Рудик, головний лікар Тернопільського облтубдиспансеру: "Якщо раніше ми виявляли, остаточний діагноз ставився за місяць-півтора, дякуючи тому , що в нас зараз є апарат, який дає можливість до 15 днів виявити наявність мікобактерій туберкульозу у мокротинні пацієнтів, то ці апараи, які будуть поставлені в нашу область дадуть можливість до 4-5 годин визначити, чи є в пацієнта мікобактерії туберкульозу, чи ні".

Проте своєчасна діагностика – не єдине важливе для облтубдиспансеру питання. Перші три місяці цього року медзаклад працює без постійного кошторису. Адже бюджет області депутати досі не прийняли. Недоотримують від цього пацієнти.

Вадим Рудик, головний лікар Тернопільського облтубдиспансеру: "Ці три місяці ми працювали на тимчасовому кошторисі. Це одна дванадцята від минулорічного, видатків, які ми мали в 2012 році. Зрозуміло, така ситуація нас не влаштовує. На харчування ми зараз витрачаємо в 3 рази менше коштів, в 4 рази на медикаменти".

Так, на харчування одного пацієнта тут витрачають 16 з половиною гривень щодня. Тоді як у сусідній, Хмельницькій області, ця сума – 30 гривень, у Донецькій – 32. Не краща ситуація з медикаментами. На ліки припадає ще менше – на одного пацієнта в день – 4 гривні 50 копійок. На щастя, кажуть лікарі, специфічні протитуберкульозні препарати медичний заклад отримує централізовано. Тому пацієнти ними забезпечені безкоштовно.