140 років відзначила сьогодні 25-та школа Тернополя. Це чи не найстарший навчальний заклад у Тернополі – Українська гімназія імені Франка молодша на чверть століття. Єдина у мікрорайоні Кутківці загальноосвітня школа гостро потребує нового приміщення, та педагоги, батьки, випускники і нинішні учні, які прийшли сьогодні на ювілей, запевняють: такої теплої родинної атмосфери не має жодна школа міста, бо саме цим і унікальна 25 школа Тернополя.
Загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів школа у Кутківцях була далеко не завжди. Богдан Левків прийшов у неї першачком 55 років тому.
– Тоді вона називалась семирічна Кутковецька школа. Закінчив вже початкову школу – 4 класи – і дальше нас всіх перевели в тернопільську школу восьмирічну №9, де зараз наша національна альма-матер з економіки і фінансів, – пригадує навчався у школі Кутковець з 1957 до 1961 року, екс-міський голова Тернополя Богдан Левків.
Приміщення школи, частину якого і досі складає те перше, де діти навчались ще у позаминулому столітті, із часом розбудували, та великою за розміром і зовні схожою на міську школу Кутковецька ніколи не була.
– Я прийшла в 71 році, ой, не в таку школу, як зараз. Коли мені дали направлення, я думала, що будинок культури – це школа, а мені кажуть: ні, йдіть наліво і прямо. Якби не вивіска на тій школі, то я би і не подумала, що це школа – була хата, звичайна сільська хата, прибудови я не бачила, тому що збоку була величезна верба, яка заступала. Коли зайшла всередину, трошки мені розвиднілося, бо побачила довгий коридор, а не короткий, – розповідає Богдана Громадська, яка 26 років викладала історію в школі №25 Тернополя.
Зрештою, ще за радянських часів, постало питання про зведення в Кутківцях нового приміщення школи.
– Досить мало було місця для середньої школи, і питання було номер один – це будівництво школи. І буквально за рік вже в грудні 1991 року був проект нової школи. А вже в 1993 році, в лютому, розпочалось будівництво нової школи, разом з ним – будинок для вчителів. А вже через два роки – в 1995 – будівництво зупинилося і триває до сьогоднішнього дня – вже 19 років, – розповів директор школи №25 Тернополя з 17 серпня 1990 до 14 лютого 2001 року Григорій Рибак.
Попри демографічні перепади у Незалежній Україні потреба у новій школі для мікрорайону Кутківці гострою залишається і досі.
– Недостатня кількість класних кімнат і відсутній актовий зал, спортивний зал, так що є потреба в новій школі, – перелічує директор школи №25 Тернополя Ігор Дудас. – Справа в тому, що з вулиці Білогірської багато дітей доїжджають в місто на навчання в зв'язку з тим, що відсутні дороги, за нашими даними, близько 500 дітей з Золотогірської доїжджають в місто. Наша школа на сьогоднішній день налічує 136 учнів. І тому є потреба: 500 і 136 – це був би якраз комплект новозбудованої школи.
Випускники цієї школи, які свого часу були і є зараз у владі, запевняють, що для завершення будівництва школи у Кутківцях робили все, що могли, та все впиралося у відсутність фінансування.
– Все, що ми могли, ми включали навіть в Угоду між областю і Кабінетом міністрів будівництво цієї школи нової. Я вірю в те, що все ж таки держава повернеться до освіти, ті кошти вишукає, тому що школа є збудована, накрита, гарна, сучасна, нова, – розказав випускник 1990 року школи №25 Тернополя, депутат Тернопільської облради Володимир Болєщук.
А тим часом тут бережно ставляться до своєї, хоч і старенької, та рідної школи. І учні, і вчителі, і батьки, і випускники стверджують, що іншої такої школи в Тернополі нема: Кутківці невеликі, всі один одного знають, цю школу закінчували ще бабусі і дідусі нинішніх учнів, відтак атмосфера тут справді родинна. Тому й не дивно, що чимало випускників цієї школи згодом одружились. Забути цю унікальну атмосферу затишку і добра неможливо, кажуть випускники 25 школи.
TV-4