
Щороку на Тернопільщині ведення великодніх гаївок є гарною традицією, яка об’єднує і дорослих, і дітей. Цьогоріч святкове дійство відбулося на подвір’ї Архикатедрального собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, де учасники співали та водили хороводи. Організували гаївки учасниці родинного гурту «Зерно». Як розповіла одна з них — Соломія, традицію водіння гаївок їм передали батьки.
“Цю традицію передали нам наші батьки, які були членами просвітницького товариства “Вертеп”, що у 19 роках відроджувало українські традиції та збирали фольклор. І так устаткувало таку традицію ведення гаївок у Тернополі, що було часто в радянський час було виродженою”, – розповідає учасниця родинного гурту “Зерно” Соломія Гребеняк.
У радянські часи влада заборонила будь-що українське, зокрема й гаївки. Священники контролювали, щоб люди не заспівали їх біля храмів, зачиняли церковні брами. Вчителі ж отримували накази, які забороняли дітям співати та водити традиційні великодні хороводи. Та навіть незважаючи на заборони, у 1980–1990-х роках, гаївки особливо ожили.
Великодні ігри з піснями збереглися в основному на Галичині: Львівщині, Тернопільщині, на Франківщині, а також бувають на Поділлі – Хмельниччині, Вінниччині. Учасниці родинного гурту «Зерно» вже двадцять дев’ять років поспіль долучаються до традиції ведення гаївок у Тернополі. Вони розповідають, що з кожним роком спостерігають, як ця давня звичка дедалі більше приживається в українських родинах і передається з покоління в покоління.
“Так приємно, що приводять не раз батьки дітей, приходять мами з діточками такими вже шість і більше рочків, і кажуть: ви знаєте, що я виросла на ваших гаївках, а тепер я своїх дітей сюди приводжу. Тому ми тішимося і радіємо, що та українська пісня і Господь єднає через ту українську пісню, що Бог дав нам такий дар”, – каже учасниця родинного гурту “Зерно” Оксана Гребеняк.
Наші предки вірили, що все зображене й проспіване у час Великодніх свят обовʼязково має збутися. Тож у гаївках могли просити про гарний врожай, щасливий шлюб, достаток у родині тощо.