додому Новини Стародавня “липа Богдана Хмельницького” під Збаражем потребує рятунку

Стародавня “липа Богдана Хмельницького” під Збаражем потребує рятунку

712

Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення “Липа Богдана Хмельницького” на Збаражчині знаходиться в аварійному стані. Цю липу оголосили пам’яткою природи рішенням обласної ради у 2012 році.

Липа росте при в’їзді до Нижчих Луб’янок. На кам’яному підмурівку — таблиця з написом: “Липа Богдана Хмельницького”.

Місцевий краєзнавець Руслан Підставка розповів що, згідно з історією, під цією липою гетьман керував облогою Збаража в 1649 році.

“За легендою, під цією липою в 1649 році керував облогою Збаража гетьман Богдан Хмельницький. Козацький табір, який знаходився на той час, на початку Збаразької битви під Луб’янками, можна побачити його на карті того самого періоду, так званий, “Берлінський план”. Показано, де знаходилася ця липа і де знаходився цей козацький табір. Він називався “Casacken Lager”. Це була німецька карта. На початках вважалося, що існування цієї липи — красива легенда, приурочена до героїзації Хмельницького. Однак, нам вдалося на австрійській кадастровій карті 1830 року знайти її на тому місці, де зараз знаходиться ця “липа Хмельницького”. Зрозуміло, що це “прапраправнучка” оригінальної липи, тому що вона сто разів вже була знищена громовицею, але відроджувалася і пускала корінь наново” , — каже Роман Підставка.

Зараз липа перебуває в аварійному стані: трухлявий стовбур, сухе гілля, у підмурівку — тріщини. Місцеві жителі занепокоєні її виживанням, хочуть звернути увагу влади на цю проблему, і тому звернулися до журналістів.