додому культура Стародавні ікони, серед яких і намальована Марійкою Підгірянкою, можна побачити у Тернополі

Стародавні ікони, серед яких і намальована Марійкою Підгірянкою, можна побачити у Тернополі

1459

Більше сотні старовинних ікон привезли на виставку у Тернопільський навчально-виховний комплекс "Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого". Унікальні експонати  – із села Мирне Підгаєцького району. Збирала колекцію старовинних ікон вчителька Ганна Зьомко. Ганна Петрівна на відкриття виставки приїхала зі своїми учнями. Сама ж подія приурочена 122-й річниці з дня народження Патріарха Йосифа Сліпого та 50-річчю школи №12, яка тепер називається школа-колегіум.

Ганна Зьомко розповідає: задивлялася на ікони ще маленькою дівчинкою. Усі вони визначні, привезені з відпустових місць нашої області. Відходили покоління, а нащадки старі ікони зі стін знімали. Натомість вішали нові. Старі образИ або втрачали, або ж скручували і відправляли на горище. Ганна Петрівна поставила собі за мету врятувати хоча би ті ікони, які вціліли. Ганна Зьомко при сільраді  створила музей, а люди приносили туди сімейні святині. Ікон було близько двох сотень. Потім частину образів люди повернули собі назад, зрозумівши їхню цінність. Зараз у музеї пані Ганни більше сотні ікон. Під час голоду після Другої світової війни люди з Хмельниччини, Вінничини міняли їх на хліб. Кожна ікона увібрала в себе сльози, надії, щирі слова і прохання людей, які до них молилися. Історію кожної святині та сім'ї, яка її віддала, Ганна Петрівна пам"ятає.

– Сім'я була щасливою, багатою, але виявилося, що через років десь 15 чи навіть більше не було дітей і не було кому тих маєтків лишити. Ці люди були дуже побожні і талановиті. Їми порадили, чи священик їм порадив: є святий Валент, який доносить молитви до Господа Бога про сім'ю, про любов. Тоді таку ікону намалювали святого Валента в святій родині. Незабаром у них троє чудових дітей було, – пригадує Ганна Зьомко, яка зібрала колекцію ікон.

Одна із найстаріших ікон у колекції Ганни Зьомко має більше 200 років. Намалювала цю ікону Марійка Підгірянка. Такі образи називають багатоликими, бо зображені там багато святих.

– Колись було так, що в хаті не було де поставити багато ікон. Піч займала певну частину, вішалка із одягом. І тілько за ліжком лишалося місце. Тому на одній іконі старалися зобразити багатьох святих. Саме так з'явився багатоликий образ. Там і Спаситель, і Божа Мати, а там Михайло – хранитель хати, Святий Микола глядить з-під ока на нас з висока і ангели. Такий образ писала Марійка Підгірянка, а пісню цю у нас досі співають, – каже Ганна Зьомко.

На виставку на ювілей школи-колегіуму завітали і учні Мирненської школи. Діти кажуть, раді, що стародавні ікони з їхнього села побачать у Тернополі.

– В нашій світлиці дуже багато різних старовинних ікон. Ми їх збирали і тепер збираємо. До нас приїжджає дуже багато гостей. Наші ікони дуже дорогоцінні. Є такі ікони, що тільки в нашому селі збереглися,- розповідає учениця школи у с.Мирне Піднаєцького району Вікторія Дмитришин.

Образи, біля яких молилися покоління – мають велику силу, поснює отець Володимир Демчук:

– Чим більше молитов люди біля тих ікон молилися, тим більше вони благодаттю Божою сповнені. Люди біля них просили про здоров'я, про Царство Небесне для померлих, просили про мир в краї своєму, Батьківщині, про свої рідних, близьких, дітей, добру долю, щастя. І ми нині тими самими проханнями живемо. Ми нині стаємо перед іконою і молимося: дай Боже здоров'я мені, дай Боже миру для України.

Триватиме виставка у стінах школи-колегіуму близько тижня. Потім ікони представлять по-черзі в усіх школах Тернополя.

– Не тільки учні, вчителі будуть долучатися до духовного відродження нашої держави, але і батьки. Батьки повинні переусвідомити свою роль та значення у вихованні дитини. Бо дитина – це є віддзеркалення суспільства і того, що вкладають у дитину батьки, – сказав заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.