додому здоров'я Стають інвалідами через інфаркти та інсульти майще 600 людей щорічно

Стають інвалідами через інфаркти та інсульти майще 600 людей щорічно

603

Від  захворювань серцево-судинної системи у світі щорічно помирає більше людей, аніж від СНІДу, раку і туберкульозу разом узятих. Аби привернути увагу до цієї проблеми щороку 26 вересня відзначається Всесвітній день серця. В Тернополі цього дня на Театральному майдані людям безкоштовно вимірювали артеріальний тиск та рівень цукру в крові. Роздавали пізнавальні матеріали а також розповідали про можливості профілактики і лікування серцево-судинних хвороб.

На Тернопільщині нині від захворювань серцево-судинної системи страждає 630 тисяч людей  – це на 920 тисяч працездатного населення області. Щороку майже 600 людей працездатного віку стають інвалідами через інфаркти та інсульти, тож увага до Всесвітнього дня серця і у нас не випадкова. Людям радять постійно контролювати свій артеріальний тиск та рівень цукру у крові і при відхиленнях відразу ж звертатися за допомогою до лікаря. Вчасно звернувшись, приміром, із тією ж гіпертонією, лікування буде в рази ефективнішим.

Валерій Павлов, завідувач кардіологічного диспансерного відділення Тернопільської університетської лікарні: "Ішемічна хвороба серця завжди починається з гіпертонії. Якщо ми гіпертонію виявимо, почнем лікувати, то та людина, гіпертонік, буде жити так само як здорова людина, яка не має гіпертонії. Є постулат нашого знаменитого професора "Лікований гіпертонік живе так само як здоровий чоловік, а нелікований гіпертонік живе на 12 років менше".

Водночас в Україні з ініціативи Міністерства охорони здоров'я діє Пілотний проект з впровадження державного регулювання цін на ліки для гіпертоніків. Якщо людина маючи гіпертонічну хворобу лікується системно і для купівлі лікарського препарату має рецепт від лікаря, частину грошей компенсує держава.

Лариса Матюк, головний спеціаліст департаменту охорони здоров'я Тернопільської ОДА: "Раніше хворий міг придбати препарат із знижкою до 50%, то зараз хворий може придбати до 90% і навіть деякі препарати є абсолютно безкоштовними. Ми зараз у всіх районах проводимо роботу з медичними працівниками з приводу доступності до лікування хворих з віддалених сіл. Тобто зараз є можливість, що людям не треба з дальніх сіл їхати в районний центр чи в обласний центр, а що ці препарати можна придбати на ФАПі, які є в цьому ж селі або в амбулаторіях сімейної медицини".

Все ж медики наголошують – краще не лікувати, а запобігти і тут питання потребує не так медичного вирішення як суспільного, тобто розуміння від самих людей.

Нагадати про прості але важливі речі у Всесвітній день серця в Тернополі спробували, провівши акцію "Збережи своєсерце". На Театральному майдані людей консультували лікарі "Центру здоров’я", волонтери міського Товариства Червоного Хреста розповсюджували просвітницькі листівки.