додому здоров'я Сьогодні Всесвітній день боротьби з раком, проголошений «Міжнародним союзом по боротьбі з...

Сьогодні Всесвітній день боротьби з раком, проголошений «Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями»

885

Рак – одна із основних причин смертності у світі і щороку забирає понад півтора мільйона життів, проте це хвороба не смертельна, запевняють лікарі, якщо знати про методи профілактики, а також діагностувати її вчасно.

Вперше онкозахворювання у Марії Михайлівни діагностували у 2009 році. Тоді, за допомогою лікарів, хворобу вдалось перемогти. Проте, недавно вона повернулася знов. 
 
Марія Лабчак, пацієнтка Тернопільського обласного онкодиспансеру: "Я ніскільки, я тільки сьогодні поступаю на лікування, на хімію, бо в мене онкомаркер піднявся і я здала аналізи на Миру".
 
Найчастіше у жінок діагностують рак молочної залози, кажуть в Тернопільському обласному онкодиспансері, це в середньому 250-300 нововиявлених хворих за рік. Чоловіки в основному хворіють на рак легень. Останнім часом рак значно помолодшав, кажуть в онкодиспансері.
 
Любов Самбор, заступник головного лікаря з медичної роботи Тернопільського обласного онкодиспансеру: "Якщо ми порівняємо, що в 2004 році ми виявляли щорічно 2900-3 тисячі пацієнтів, то минулого року у нас вже було виявлено 3437 пацієнтів. Мало того, що він збільшується, рак дещо молодшає. Якщо раніше пік онкозахворювання відносився до 65-70 років, тобто це люди були більш похилого віку, то зараз він змістився приблизно на 10 років. Тобто 45-55 років".
 
Майже половині ракових захворювань можна було б запобігти, якби люди дотримувались здорової поведінки, кажуть фахівці. Нерідко причиною онкохзахворювань стають шкідливі звички, відсутність руху, нездорова їжа, надмірне перебування на сонці та екологія. Рак виліковний, запевняє Любов Самбор але тільки тоді, коли він виявлений на ранній стадії.
 
Любов Самбор, заступник головного лікаря з медичної роботи Тернопільського обласного онкодиспансеру: "Якщо проводиться так звана диспансеризація і здорові люди обстежуються щорічно, роблять рентген легень, роблять ультразвукове обстеження, жінки після 45 років проводять мамографію, тобто рентген-обстеження молочних залоз, тоді злоякісну пухлину можна виявити на початковій стадії, так званий ранній рак, який має в діаметрі до одного сантиметра".
 
Пухлина до одного сантиметра виліковна у 95% хворих. А це – сучасних апарат мамограф, який із стовідсотковою точністю за півгодини після обстеження показує результат. Мастопатія, ліпоми, кісти, рак – такі захворювання в основному діагностують у відвідувачок цього кабінету. 
 
Тетяна Григоренко, завідувач рентген-діагностичного відділу Тернопільського обласного онкодиспансеру: "Жінки в нас приходять по направленню, по направленню мамологів, по направленню гінекологів. Вони направляються з певним захворюванням, а ми вже діагностуєм, що це є. Точність стопроцентна. Це один із тих методів, який дійсно ставить діагноз".
 
Марія Лабчак із Підгаєччини чекає на наступний курс хіміотерапії і звертається до усіх, хто не хоче опинитись на її місці, не зволікати.
 
Марія Лабчак, пацієнтка Тернопільського обласного онкодиспансеру: "Жінкам, які мають проблеми з здоров'ям, щоб не зволікали, щоб скоріше йшли в лікарню, щоб поступали, щоб зверталися до лікарів, тому що ложечкою чаю не вилікуєшся. Це я беру по собі, що кажуть а то пити, а друге шось пити, якісь настойки, воно то не поможе, поможе лікар. Другий Бог – то є лікар, поможе Господь Бог і допоможе лікар".
 
Вчасно діагностувати захворювання і запобігти страшним наслідкам – це найголовніше, що мають зрозуміти люди, кажуть в онкодиспансері. І наполягають на обов'язкових медоглядах, хоча б один раз у рік.