додому Новини Сьогодні Польське радіо відзначає 99 років з дня створення

Сьогодні Польське радіо відзначає 99 років з дня створення

468
Далі про міжнародну досвід. Телекомпанія TV-4 активно співпрацює з колегами з-за корону. Спільні проєкти реалізовуємо завдяки співпраці з журналістами з Польщі, Америки, Молдови, Естонії, Грузії, Німеччини. Деякі журналісти, які починали свій професійний шлях на TV-4, сьогодні готують репортажі у відомих світових медіа. Про одне із них піде мова далі. Вона була вікном у світ для радянської людини, залишається аудіокнижкою з польської мови, культури і музики – улюблена радіостанція Кузьми Скрябіна і не тільки. Мова іде про Польське радіо. З початку війни журналісти, аби підтримати наших земляків, мовлять і українською. Сьогодні легендарне радіо відзначає 99 років з часу створення.
Радіо, яке було ковтком повітря і вікном у світ для радянського слухача. Перша передача Польського радіо вийшла в ефір 1 лютого 1925 року на середніх хвилях зі студії у Варшаві. Компанія мала монопольну ліцензію на трансляцію радіопрограми на всю Польщу. А вже через 2 роки Польське радіо першим у світі розпочало міжнародний обмін програмами.
З січня 1930 року його голос як польською, так і згодом українською почули у Львові. Однією з найпопулярніших програм в історії Польського радіо була «Весела львівська хвиля», де виступав відомий дует Щепка і Тонька. Більшу частину ефірного часу займала музика. Радіо мало свої хори, камерні групи та оркестри. Міжвоєнний період – час потужного розвитку радіомовлення в країні, розпочалося виробництво польських радіоприймачів. Польське радіо демонструвало на той час сучасний і високий мистецький рівень. Під час другої світової нацистська влада захопила станцію, конфіскувала приймачі та заборонила полякам слухати радіо. З 1 жовтня 1939 року Польське радіо стало секретним. Лише у серпні 1944 радіо відродилося, а у 50-тих пережило період інтенсивного змістовного та технічного розвитку. У 60-их почали виходити нічні програми, у 70 – на радість слухачам запровадили цілодобове мовлення. А коли у 1974 році звели найвищу щоглу у світі — 646 метрів заввишки і встановили потужний передавач, то польське радіо можна було слухати по всій Європі, у Північній Африці, на Сході та на території тодішнього Радянського Союзу.
Улюбленими радіопрограмами слухачів були і залишаються досі “Літо з радіо”, “Сигнали дня”, “Чотири пори року”. Спраглі якісної музики українці залюбки слухали і продовжують слухати програми Польського радіо. Сьогодні єдина національна, загальнодоступна акціонерна компанія радіомовлення в Польщі мовить з декількох радіостанцій. Одиниця або Jedynka – це новини, розмова у студії, легка музика.

Двійка або Dwójka – радіостанція транслює культурні програми, що популяризують літературу та філософію, а також класичну, джазову та народну музику, вистави. У програмі є інтерв’ю культурних та наукових діячів. Трійка або Trójka – Радіостанція має музично-розважальний характер. Важливою складовою є публіцистичні програми на політичні, суспільні та культурні теми, є радіо-п’єси, радіо-кабаре, гумористичні програми та читання аудіокниг у серіях. Із самого початку існування радіостанції у її ефірі присутні майже всі музичні стилі, класична, альтернативна, електронна, клубна, латиноамериканська, музика з фільмів, поезія. Радіо четвірка або Czwórka – для людей, які цікавляться навколишнім світом. Це місце зустрічі представників літератури, науки та туризму, майданчик для обговорення хвилюючих тем.

Інформаційне Polskie Radio 24 – актуальна інформація з Польщі і всього світу, тематичні програми, присвячені економіці, політиці, спорту, науці і сучасним технологіям. У різних містах Польщі ведеться мовлення регіонального радіо. Авторадіо або Radio для Kierowców створена спеціально для слухачів, котрі цікавляться автомобільною тематикою та ситуацією на автошляхах, слухачі присилають голосові повідомлення про затори, розповідають історії, звучить багато музики в дорогу. Музична редакція Polskie Radiо Шопена адресована прихильникам класичної музики. Твори визначного польського композитора Шопена музиканти виконують як на сучасних інструментах, так і на тих, які були за життя композитора.

Не забули тут і про наймолодшу аудиторію. Польське радіо для дітей – єдиний канал у Польщі, який цілодобово транслює програми, адресовані дітям та їхнім батькам, опікунам і вчителям, без реклами. Щочетверга для дітей, які приїхали з України, Польське радіо транслює подкаст із вивчення польської мови «Cześć – вивчаймо польську разом». Водночас як юним, так і дорослим слухачам з України Польське радіо надало можливість слухати програми і рідною мовою.
З перших днів війни працює редакція польського радіо для України, яка постала на основі Української служби Польського радіо. Українська – не єдина іноземна в ефірі цього мовника. Polskie Radio dla Zagranicy веде передачі польською, англійською, німецькою, російською, білоруською мовами та івритом. Українська редакція працює з серпня 1991 року.