додому культура Сьогодні минає 175 років з дня народження видатного тернопільського бургомістра В. Лучаківського

Сьогодні минає 175 років з дня народження видатного тернопільського бургомістра В. Лучаківського

395

Сьогодні минає 175 років з дня народження видатного  першого у Тернополі українського бургомістра Володимира Лучаківського. "Зробив все, що міг" – виставка під такою назвою почала діяти у Тернопільському обласному державному архіві. Тернополян запрошують переглянути унікальні документи та публікації, які відображають життя та діяльність Володимира Лучаківського.

Володимир Лучаківський, майбутній бургомістр Тернополя, народився 19 березня 1838 року на Львівщині у родині священика, яка у 45-му переїхала у село Довжанка біля Тернополя. Тут йому судилось стати очільником міста і залишити за собою добрий слід. Саме за головування Володимира Лучаківського було зведено більшість будівель у центрі Тернополя, які нині мають історичне та культурне значення. При Лучаківському у нашому місті з'явилось електричне освітлення і телефон, водопровід та каналізація. Дбав бургомістр і про культуру та освіту в Тернополі.

Петро Гуцал, кандидат історичних наук, доцент ТНПУ ім.В.Гнатюка: "Його заслуги – в утворенні і діяльності "Просвіти" на початку були не меншими, ніж Олександра Барвінського. Авторитет Лучаківського був більшим. Він був перший голова, він дбав про те, щоби розвивалася "Просвіта".  Зробив також певні кроки для заснування української гімназії. Була певна процедура для прийняття рішення, магістрат, міська рада, а потім повітова рада першими прийняли рішення і звернення в урядові інстанції про відкриття гімназії".

Володимир Лучаківський, талановитий громадський діяч, письменник, адвокат і бургомістр очолив громаду Тернополя на зламі епох і століть, проте великі заслуги Лучаківського, наголошують історики, були б неможливими без ініціативної громади.

Петро Гуцал, кандидат історичних наук, доцент ТНПУ ім.В.Гнатюка: "Без громади, яка в той час була ініціативною, він би й не зробив. Тому, що в той час бургомістри не були стільки господарниками, скільки управлінцями. І зв'язок із громадою, самоврядуванням на основі магденбурії був традиційно важливим і необхідним".

У Тернополі премією імені Володимира Лучаківського минулоріч вперше нагородили визначних людей міста. Цьогоріч захід планують провести 15 квітня, у День тернопільського замку. Тож міськрада закликає городян пропонувати кандидатури людей, які заслуговують на визнання та премію імені видатного тернопільського бургомістра Володимира Лучаковського.

Сергій Надал, міський голова Тернополя: "Хочу через вас звернутися до всіх тернополян, до громадських організацій, до вузів. Надавайте пропозиції про тих тернополян, кого вважають найкращими у місті. Щоб ми встигли до 15 квітня провести конкурс, вибрати найкращих і вручити премії імені Лучаковського".