додому суспільство Сьогодні – 94 роки ЗУНР

Сьогодні – 94 роки ЗУНР

730

Сьогодні виповнюється 94 роки з дня проголошення Західно-Української Народної Республіки. У ніч з 31 жовтня на 1 листопада Українська Національна Рада взяла владу до своїх рук у Львові. Українці захопили всі важливі стратегічні об’єкти, а над Львівською Ратушею замайорів синьо-жовтий прапор. Тернопіль відіграв важливе значення у діяльності Західно-Української Народної Республіки. Саме наше місто було другою столицею ЗУНРу. Саме в Тернополі прийняли принципове рішення про злуку ЗУНР та УНР.

13 листопада 1918 року проголосили Західно-Українську Народну Республіку, до складу якої увійшли Східна Галичина, Буковина та Закарпаття. Польща робила все, аби  не допустити визнання самопроголошеної держави на міжнародному рівні. 2 листопада розпочались запеклі бої за Львів і вже через два тижні українські військові частини ЗУНРу переїхали до Тернополя, де пробули до кінця грудня.
 
ЗУНР стала прикладом українського державного правопорядку. Законом Української Національної ради від 15 лютого 1919 року затвердили державність української мови, її обов'язкове вживання у державнх установах, організаціях. Відповідно до закону про основи шкільництва, усі школи оголосили державними, а вчителів – державними службовцями.
 
– Саме діяльність ЗУНР, яка в подальшому слугувала об'єднанню з УНР, це дало добрий поштовх в подальшому створенні УПА, ОУН, всієї національно-визвольної боротьби. Тоді вони показали приклад, як треба усім політикам об'єднатись заради того, щрб збудувати єдину могутню справді українську державу, – розповів міський голова Тернополя Сергій Надал.
 
Західно-Українська Народна Республіка проіснувала 257 днів. За цей короткий термін галицькі українці зуміли об'єднатись, створити дієвий законодавчий та виконавчий апарат і боєздатну армію. ЗУНР увійшла в історію як героїчна сторінка у боротьбі українського народу за незалежність та вільний демократичний розвиток. Про це, серед іншого, говорили сьогодні під час панахиди біля меморіалу січовим стрільцям, що на Микулинецькому кладовищі.
 
TV-4