додому духовність Сьогодні, 15 лютого, Стрітення Господнє

Сьогодні, 15 лютого, Стрітення Господнє

757

15 лютого християни відзначають Стрітення Господнє, свято зустрічі людини з Богом. Слово "стрітення" у перекладі сучасною українською мовою означає "зустріч". Праведники Старого Завіту – Симеон і пророчиця Анна – зустрілися в храмі з носієм Нового Завіту, в особі якого вже зустрілися Бог і людина. В народі кажуть: на Стрітення зима з весною зустрічається. Яка погода на Стрітення, така і весна буде. Якщо випаде сніг – весна буде затяжною і дощовою, якщо відлига – ранньою і теплою.

Стрітення Господнє завершує цикл Різдвяних свят. Саме до цього дня в колядках та щедрівках християни прославляють новонародженого Христа. На Стрітення віряни згадують одну з найважливіших подій земного життя Ісуса Христа. Відповідно до Євангелія, на сороковий день після народження Ісуса, Пресвята Діва Марія і праведний Йосип принесли дитину в єрусалимський храм, щоб, за звичаєм, "поставити перед Господом".

– В цьому святі ми бачимо постаті праведного Симеона і пророчиці Анни, які зустрічають Ісуса Христа. Це свято в народі має також багато таких традицій, бо святимо свічки в цей день, свято Стрітення це ніби зима з весною зустрічається. Але духовно – це свято зустрічі Старого Завіту з Новим Завітом. Праведний Симеон як представник Нового Завіту довго очікував Месію, йому було об'явлено, що він побачить і в руках буде тримати месію, от власне ця зустріч і відбулася. Це свято символізує найперше нашу зустріч з Богом, – розповідає настоятель храму Вознесіння Господнього у Великій Березовиці отець Василь Брона.

У день Стрітення Господнього в церквах освячують свічки, які  охороняють житло від блискавки.  І до сьогодні люди вірять у силу стрітенської свічки. Ісус сказав: "Я світло світу. Хто йде за мною, не блукатиме в темряві, а матиме світло життя". Відтак, запалені на Стрітенських богослужіннях свічки вказують на світло вчення Ісуса Христа, яке просвітлює людські душі. Свічки символізують теплоту молитов, сердечне покаяння за гріхи, старанність у служінні Богу. По закінченні святкової літургії свічки освячують і стараються донести їх запаленими із церкви додому.

– Христос є нашим світлом, кажуть, якщо в душі перебуває Божа благодать, то і в душі вона стає світлом, зникає темрява гріха. Власне ця свічка, а вірніше молитва, яка промовляється над цими свічками, окроплена свяченою водою, вона дістає таку не тільки символіку, а навіть певну силу. Бо завжди в народі казали, що то є громовиця, яка відганяє хмари грому, граду, небезпеки. Ми віримо, що Господь через ту свічку, що саме Господь, не свічка, а Господь нас захищає через нашу віру, – каже отець Василь.

Свято Стрітення є певним знаком для кожного християнина, що Бога потрібно відчути серцем і душею, Він є в кожному з нас, каже отець Василь Брона.