додому Головні Рік минув – підсумки безвізу з ЄС

Рік минув – підсумки безвізу з ЄС

1252

Вже рівно рік українці, які мають біометричний паспорт, можуть подорожувати до країн Європейського Союзу, окрім Великої Британії та Ірландії, а також до Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії, які входять до Шенгенської зони, але не є членами ЄС. Безвізовий режим Україна отримала 11 червня 2017 року.

– Україні потрібно було виконати ряд умов. Перш за все, це приведення до відповідності обладання, приведення до відповідності певного устаткування, по-друге, це виконання певних умов, зокрема, які стосувались певних політичних умов, економічних, зокрема і електронне декларування статків посадових осіб, це також запровадження ряду інших реформ, які дали можливість Україні отримати безвізовий режим, – розповідає експерт з євроінтеграції Ігор Процик.

Загалом з початку введення безвізового режиму до країн Європейського Союзу прослідувало понад 20 мільйонів громадян. З них майже 5 мільйонів – за біометричними паспортами та понад 555 тисяч громадян України скористалися всіма перевагами безвізового режиму. Найбільше українці перетинали кордон з Польщею.

За даними агенції Фронтекс, 44 тисячам громадян України було, все ж, відмовлено у в’їзді. Основними причинами цього стало недостатнє обгрунтування мети поїздки, відсутність фінансового забезпечення і перевищення терміну перебування на території країн ЄС.

– Якщо відсоток відмов перевищує, якщо не помиляюсь, 5% для країни протягом року, то в Європейській комісії піднімається питання про перегляд дії цього безвізового режиму. Звичайно, що він має пройти ряд процедур, ряд досліджень, і тоді приймається рішення щодо призупинення такого безвізового режиму на термін 6 місяців.  Для українців ця тема неактуальна, тому що з минулого року рівень відмов становив 0,2%, – каже Ігор Процик.

У мережі нещодавно з’явилась інформація про запровадження плати за перетин кордону у розмірі 7 євро. Ігору Процик наголошує, що впровадження такої норми ще розглядається. До того ж цю суму потрібно буде сплачувати раз у кілька років.

– Якщо воно буде прийнято Європейською комісією, то вступить в дію не раніше, ніж 2020 рік. До цього часу українці можуть вільно подорожувати, не оплачуючи цієї суми. Ця сума буде стягуватись лишще в разі прийняття такого рішення, по-друге, вона буде стягуватись за користування цією електронною системою, бази точніше, яка збирає всі дані, які стосуються перетину кордонів.

Аби скористатись безвізом, потрібно мати біометричний паспорт. Далі усе залежить від мети поїздки. Якщо вона туристична, обов’язково потрібно знати маршрут свого пересування, житло, квитки і певну суму коштів, яка є різною для різних країн.