додому Новини Релігійні реліквії Тернопільщини опинилися в музеї Москви

Релігійні реліквії Тернопільщини опинилися в музеї Москви

694

Вхідні двері чортківської синагоги та різьблене оздоблення ніші над вхідними дверима в підгаєцьку синагогу “спливли” в Москві.

Громадська організація “Україна інкогніта” опублікувала на своєму сайті інформацію про місцеві реліквії.

“Приводом для розслідування «Україна Інкогніта» стало повідомлення видання “Чортків.City”, яке поширили медіа, що вкрадені невідомими злочинцями трьохсотлітні різьблені двері із синагоги Чорткова «сплили» в експозиції Музею історії євреїв в Росії”.

«Україну Інкогніта» зацікавив часовий збіг. В той ж таки час із давньої синагоги в Підгайцях теж пропали унікальні реліквії – барокове білокам’яне різьблене оздоблення ніші з молитовної зали та різьблена таблиця з написом «Це ворота Господа — праведні ввійдуть через них» (Псалом 118), що прикрашала вхід до божниці. Коли саме це сталося – невідомо, але ще влітку 2013 р. ці реліквії були ще на своєму споконвічному місці”,- зазначено на сайті громадської організації.

Про це розповів керівник юдейської громади Чорткова Яков Баранов: «Відреставровані двері, зняті з недіючої Головної синагоги …викрадені ще у 2014 році, нині знаходяться у фондах єврейського музею на Поклонній горі російської столиці. У цій афері замішані впливові люди. І наші релігійні лідери, на жаль, також приклали свою руку. Один із них – не буду називати прізвища – виконував замовлення головного рабина Росії Берл Лазаря”.

Юдейська громада Чорткова зверталася в поліцію, СБУ.

Керівник юдейської громади розповідає: “Мені відомо імена всіх, хто це організував, хто виконував цей злочинний наказ, хто сприяв у цьому. Просто так їх не могли звідти забрати, адже територія донедавна була повністю загородженою. У кримінальній справі все це є. Ми зверталися в поліцію, Генеральну прокуратуру, СБУ тощо. У мене є всі документи, відповіді на наші листи-звернення. До суду справа зі зрозумілих причин так і не дійшла. Хотілося б глянути ввічі молодому лейтенантику, який вів цю кримінальну справу. Там все “сфабулено”по повній програмі за командою зверху”, – підсумував Яков Баранов.