додому здоров'я Рак молочної залози – найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок

Рак молочної залози – найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок

3613

Щодня близько півтисячі українців дізнаються про онкологію, а понад чверть тисячі помирають. На Тернопільщині кількість людей, в яких діагностують рак, зростає щодня. Рак молочної залози – це найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Лікарі ж закликають у жодному разі не зволікати, а приходити на прийом до спеціалістів. "Турбуйся про них" – такий проект зараз діє в Україні, аби переконати жінок прийти на профілактичний огляд до мамолога.

Рак молочної залози у 90% випадків діагностують після 40 років. Проте профілактичний огляд не залежно від віку потрібно проходити хоча би раз на рік. Люди, які не побояться переступити поріг цього закладу, можуть врятувати своє життя. Рак молочної залози посідає перше місце серед усіх злоякісних пухлин. На Тернопільщині хворих, у яких діагностували цю онколоігю, – 41 людина на сто тисяч населення. До того ж хворіють не тільки жінки. В рік з недугою в онкодиспансер звертається 3-4 чоловіка. 

Діагноз "рак грудей" рідко ставлять жінкам до 20 років. Рідше він також виникає і у пацієнтів від 25 до 40. Лікарі кажуть, пік захворювання – це жінки віком 50-59 років. Рак, виявлений на ранній стадії, це зовсім не вирок, наголошують медики. Зараз пройти первинну діагностику проблеми не складає. Лікарі мамологи приймають у Тернопільському обласному онкодиспансері, у жіночих консультаціях міської лікарні №2 та Тернопільського обласного перинатального центру "Мати і дитина". Дуже важливо виявити захворювання якнайшвидше, кажуть лікарі. Тоді лікування буде ефективним.

Оксана Туманова, завідувач першого хірургічного відділення Тернопільського обласного комунального клінічного онкодиспансеру: "Якщо хвора звернулася у першій стадії, то 5-річне виживання складає понад 90%. В другій стадії 60%, в третій стадії 40%, а в четвертій стадії показники набагато гірші. На обліку в онкодиспансері з раком молочної залози є 2678 пацієнтів, з них 1760 пацієнтів прожили 5 і більше років".

Лікарі закликають: до спеціаліста краще звертатися ще до виникнення пухлини. Хворобу значно легше попередити, аніж лікувати. Один із перших етапів – це самообстеження. Проводити його потрібно не рідше, як раз на місяць.

Оксана Туманова, завідувач першого хірургічного відділення Тернопільського обласного комунального клінічного онкодиспансеру: "Потрібно велике значення приділяти УЗД-обстеженню молочної залози, яке проводиться у віці від 20 до 40 років. Його найкраще проводити на 6-12 день менструального циклу. Мамографію проводять у віці від 40 років. Від 40 до 50 років потрібно проводити мамографічне обстеження один раз в 1-2 роки. А після 50 років потрібно проводити обстеження щорічно".

Зінаїда Малькова, хвора на рак молочної залози: "Щоб люди приходили, не боялися, щоб лікувалися і були здорові і щасливі".

Майже половині ракових захворювань можна було б запобігти, якби люди дотримувались здорової поведінки, кажуть фахівці. Нерідко причиною онкохзахворювань стають шкідливі звички, відсутність руху, нездорова їжа, надмірне перебування на сонці та екологія.