Головна суспільство Природокористування на Тернопільщині

Природокористування на Тернопільщині

335

Незаконні забудови в ландшафтних заказниках, міні межигір’я колишніх прокурорів, скиди нечистот в річки, за які ніхто не відповідає, покривання депутатами порушників, бездіяльність правоохоронців, зловживання чиновників. Всі ці явища сьогодні мають місце на Тернопільщині, наполягає начальник відділу охорони водних біоресурсів Андрій Об’єщик. Конкретні факти порушень він наводить у інтерв'ю нашому кореспонденту Руслані Гриньо. Деякі з порушень наша знімальна група зафіксувала на камеру.

Касперівський ландшафтний заказник загальнодержавного значення. Тут під охороною уся прибережна захисна смуга, а це означає, що на цій території навіть не можна розводити вогонь. Натомість там розміщено чимало баз відпочинку, люди огороджують територію,  проводять капітальне будівництво, плавають на моторних човнах без ліцензій та відповідних дозволів.

– Вони собі вже не один рік процвітають, ніхто того не добачає, безпосередньо каньйон, екологія, що там цього робити не можна. Та сама міліція, бувший ОБХЗ мала б вступити в дію, спитати даних людей. Оскільки там створено багато готельних комплексів, по цих готелях надаються послуги: житло, випивка, харчування, це все не обліковується і не ліцензується. Вступає в дію міліція і податкова інспекція, роки воно там процвітає ніхто на це не дивиться, – розповідає начальник відділу охорони водних біоресурсів в Тернопільській області Андрій Об'єщик.

Івачівська водойма подібна до Касперовецького заказника під посиленою охороною закону. Проте люди там масово огороджують територію і не допускають звичайних рибалок та відпочиваючих. Вони, маючи на руках договори оренди на кілька десятків років, замість того щоб облаштувати територію для відпочинку: встановити лежаки та пірси, огороджують територію та займаються браконьєрством. Свідком цього стала знімальна група TV-4. Рибоохоронці склали адмінпротокол за фактом браконьєрства. Тоді порушники наловили риби на більше як три тисячі гривень. Матеріали направили в суд. Сьогодні працівників "Тернопільрибоохорони" звинувачують у наклепі.

– Це повний абсурд, оскільки Ви бачили на камеру і знімали, риба була жива. Все зараз в руках суду. Чи буде він притягнутий чи не буде. Якщо не буде, то в мене просто слів немає. Бо всю доказову базу, яку ми могли пред'явити, зі свідками, ми все це надали. Безпосередньо там з нами участь брали активісти, Автомайдану і рибилки федерації риболовного спорту. Це вже було всіх дістало. Питання було вже принципу. Хотіли зловити, показати в пресу, висвітлити. Дуже він не хотів там це показувати. Хотів дати хабаря в розмірі 10 тисяч гривень на це ніхто не повівся, не взяв. Але територія до сьогоднішнього дня загороджена, суд триває, але чому вона загороджена? Мала б пройти перевірка по ньому, на яких підставах він це загородив. На територіях його було виявлено капітальне будівництво, яке згідно з договором є неможливим.

В інформаційну службу телекомпанії TV-4 телефонують багато глядачів. Люди цікавилися, хто мав право віддати в оренду частину природозаповідного фонду і чому до цього часу територія загороджена і недоступна для простих відпочиваючих. Такі випадки непоодикі, каже Андрій Об'єщик. Чимало загорож в Чернихівцях, Малашівцях, Глядках.

– Село Глядки, бувший воєнний прокурор зробив собі маленьке Межигір'я. Чому маленьке і чому Межигір'я, бо там в неволі утримуються є дикі кабани, дикі кози, про це ми також повідомили. Для них є певні положення, щодо вольєрів, розмірів, їх утримання. Також на березі Івачівської водойми в прибережній захисній смузі, зробив собі загорожу, вирив окремий ставок, окрему водойму, де ймовірно, бо біля його цієї хати  неодноразово бачили процвітання браконьєрства. Оскільки там є одна велика яма, яка не заростає травою. Там процвітає браконьєрство, можливо звідти риба виловлюється, перекидається в свій ставок, звідки потім і реалізується. Треба проводити розслідування і починати з тих загорож, як він міг те все загородити і привласнити.

Викиди нечистот у річки та несправність або взагалі відсутність каналізація ще одна проблема Тернопільщини. Ми бачили це на власні очі у Бірках, Івачеві та Чорткові.

– Люди обурені, якщо Ви штрафуєте нас рибаків, починайте ще робити щось щодо каналізації. Бо видохне вся риба і до Вас будуть великі претензії, чого так сталося. Цього допустити ми не хочемо. Тому є претензії великі до екологів, до прокуратури природоохоронної, до тих самих людей, які живуть біля річок.

Після численних перевірок на рибоохоронців тиснуть і навіть відкривають кримінальні провадження.

– Тиснуть зі всіх сторін. Практично по кожному виїзду, де ми були, що ми знімали, дуже багато чиновників і правопорушників бояться преси. ефективно в нас вийшло, бо ми зробили ставку саме на пресу. Починають тиснути зі всіх сторін. Практично по кожному районі, що ми поїхали, по кожному правопорушеню, громадяни пишуть на нас скарги на наші неправомірні дії. Ми не встигаємо відписуватися від тих скарг, що на нас пишуть, просто безглузді скарги.

Порушників масово продовжують прикривати, справи не доводять до суду, каже Андрій Об'єщик. А на запитання, що потрібно зробити, аби хоча б щось змінилося відповідає так.

– Настільки корумпована ця вся ситуація, не можуть вони далі працювати. Міняти треба, є багато спеціалістів, не кажу всіх, а саме керівний склад. Треба робити перезмінку, бо по іншому воно не буде. Це все зав'язано. Зараз залізли ми в Чортків. З Чорткова я не знаю як ми вийдемо, бо там підв'язані всі, всі керівники, хто тільки може бути. Буквально вчора ми побачили по телевізору вирубки 5 гектарів лісу. Як можна було 5 гектарів в природозаповідному фонді вирзати, щоб це ніхто не побачив, куди дивилося ДАІ, коли це вивозили,  куди дивився лісник, який мав ходити там.Що не побачив як 5 гектарів вивозили з лісу. Та сама прокуратура, що не знає куди дівається, куди й де автоматичний продаж. Якщо вивозили закордон, то на кордоні також не бачили куда і звідки воно поступає. До якої степені це має бути? Міняти людей, міняти керівництво, залучати нових людей. Або братися за голову. Пройшов майдан кожен має взяти себе в руки, зробити собі самооцінку, зрозуміти де він був правий, де він був неправий, бо всі зараз розуміють,що в кожного зараз рильце в пушку, немає таких державнослужбовців вкого не так, то хіба навіть не знаю, бо як можна прожити на півтори тисячі зарплати, це смішно. Хай роблять висновки, якщо не роблять висновків, то хай звільняються, хай самоусуваються. Бо куди далі, як людям дивитися після того в очі, як подивитися тим людям, які загинули і продовжують гинути? Що вони зараз ділять посади і думають як прикрити ці всі незаконні дії?

Телекомпаня TV-4 подає в обласну прокуратуру інформаційний запит, нас цікавить хід розслідування усіх зафіксованих нами порушень. Про результати дивіться в наступник випусках новин.

Повна версія інтерв'ю з начальником відділу охорони водних біоресурсів:

Коментарі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here