додому культура Презентували фотокнигу «Я – серед Вас… Іван Марчук і Тернопільщина»

Презентували фотокнигу «Я – серед Вас… Іван Марчук і Тернопільщина»

469

«Я – серед Вас… Іван Марчук і Тернопільщина». Фотокнигу із такою назвою презентували у Тернополі. У ній – понад 450 світлин, на яких один із найвидатніших художників України Іван Марчук із тернополянами відомими і невідомими, а також із мешканцями рідного села Москалівка Лановецького району. Співавтори книги фотокореспондент Олег Снітовський та архівіст Богдан Хаварівський. На презентацію в арт-галереї обласної Спілки художників України приїхав і сам народний художник України, лауреат Національної премії України імені Шевченка, почесний громадянин Тернополя, 72-ий в укладеному у Великій Британії списку ста живих геніїв світу Іван Марчук.

Іван Марчук, живий геній:

– Іване Степановичу, можна з Вами сфотографуватися?

– Ще можна.

– А чому ще?

– Поки я є ще, Я ще є. А як не буде, то будете біля фотографій моїх фотографуватися.

Не те, щоб Марчук думав про смерть – жартує: враження має, що Марчук буде завжди. Просто як всі генії він думає про вічне.

Богдан Хаварівський, співавтор фотокниги «Я – серед Вас… Іван Марчук і Тернопільщина»: "Світлина – це всі люблять. І він ще колись казав: "От, якби таке зробити…" Коли він побачив в архіві років 10 тому назад виставку "Марчук і тернополяни". І це ідея, по суті, спільна, тому що він хотів, а ми пішли назустріч".

У книзі «Я – серед Вас… Іван Марчук і Тернопільщина» є фото, де Марчук з відомими і невідомими своїми земляками. Когось впізнаєш одрузу, а під якимись світлинами шукаєш підпис. Сам Іван Марчук зізнається: не усіх, з ким сфотографувався і чиї фото вміщені у книгу, знає. Каже, якщо фото з Марчуком комусь потрібне, то й слава Богу.

Іван Марчук, живий геній: "Тому, хто це знімає. А мені… я вже до того привик. Та я не можу їх всіх знати. Коло мене сотні проходять, мимо мене і хтось фіксується, хтось не фіксується. І з кожним разом я знайомлюся заново. Вже, може, десятий раз".

Фотографій із живим генієм і земляком Іваном Марчуком у тернополян чимало. Обрати для фотокниги було непросто.

Олег Снітовський, співавтор фотокниги «Я – серед Вас… Іван Марчук і Тернопільщина»: "Люди приносили фотографії. Дещо пішло, дещо не пішло просто поякості. Назбиралося стільки матеріалу, що була боязнь, куди те все вмістити. Тому думаю, що буде книга дуга, дасть Бог – і третя. Головне, щоб був Марчук, а коло нього люди знайдуться".

І все ж є тернополяни, які ще не мають жодної фотографії з живим генієм.

Ярослав Джоджик, народний депутат України трьох скликань:

– Ну, немає… Але буде, але буде.

– Чому Вам важливо мати фотографію з Марчуком?

– Я думаю, що це той українець, що будь-який інший українець гордий з того, що він має миті спілкування з паном Іваном. І я хочу сказати, що будь-яка зустріч з ним: чи з його творчістю, чи з  спілкування з ним – воно приносить не тільки захоплення цією людиною, а приводить до навчання і самонавчання.

Жінок і дітей знайомих і не знайомих тулить до себе. У бажанні сфотографуватись із ним Іван Марчук не відмовляє нікому.

Іван Марчук, живий геній: "Та я всіх зогрію. Я всіх зогріваю. Тому люди мене так шанують і люблять всі, я прямо не знаю не знаю і низко кланяюся".