
Посуха, неврожай та війна – основні причини здорожчання цін на каву. У 2025-му вартість напою у світі сягнула максимуму за останні 50 років. Український кавовий ринок теж не залишився осторонь. Аналітики попереджають: це лише початок, а деякі сорти зернової можуть узагалі зникнути з полиць. Та чи вплине різке подорожчання улюбленого напою на звичку українців? Як реагують на зміни вітчизняні імпортери – дивіться у нашому сюжеті.
До 15 чашок на тиждень у середньому випивають українці – про це говорить статистика Kantar Ukraine. Люди п’ють каву вдома або ж купують напій у закладах. Наразі в Україні та світі спостерігається стійке подорожчання кави, чаю і какао. Це підтверджує тернопільська підприємиця Ірина Головко. Вона вже сім років спеціалізується на виробництві свіжообсмаженої кави. За її словами, вартість продукту стрімко змінюється впродовж останніх років.
Україна повністю імпортує каву, чай і какао, відтак глобальні цінові коливання безпосередньо впливають на внутрішній ринок. Однак основні причини подорожчання – це кліматичні катастрофи у країнах-виробниках, скорочення врожаю, дисбаланс між попитом і пропозицією. Про це зазначає експерт та науковий співробітник Інституту аграрної економіки Богдан Духницький. Додатковим чинником виступають наслідки збройної агресії росії, що також збільшують витрати для кінцевого споживача. Крім того, збройні конфлікти на Близькому Сході негативно впливають не лише на обсяги імпорту товару, а й на його стабільність. Як результат – ці ж події ускладнюють логістику для українських закупівельників, які змушені адаптовуватися до нових умов.
Спеціалісти з обсмажування кави змушені підвищувати вартість зерен – іноді навіть у два з половиною рази, чого раніше не практикували. Такі кроки є вимушеними, зізнається Ірина Головко, адже виробники кави повинні балансувати між собівартістю та ринковими вимогами.
Загалом з травня 2024 року по травень 2025 року ціна на каву піднялася майже на 50%. А за даними індексу еспресо від Опендатабот, у червні цього року ціна чашки еспресо в Україні зросла на 20% у річному вимірі: з 32,19 грн до 38,73 грн.