додому Новини Поміж двох примусових виселень

Поміж двох примусових виселень

686

Поміж двох примусових виселень. Наприкінці Другої світової війни близько півмільйона українців, серед яких і лемки у 1944-1946 роках були перевезені з Польщі до України в рамках так званого «обміну населення». Частина з них опинилася на Донбасі. А уже влітку 2014 року ситуація повторилась. Одного з найпотужніших ударів «Градами» село зазнало 13 серпня. Вони знову постраждали від російської агресії і були змушені втікати. Кілька сотень лемків поповнили лави переселенців і переїхали до Івано-Франківської і Тернопільської областей.

Загалом півмільйона депортованих. 200 тисяч у Тернопільську обл, 50 – в Івано-Франківську 70 тисяч у Львівську, всіх інші – на Схід України. «Русскій мір» вперше торкнувся лемків у 1944 році. Їх почали виселяти з рідних сіл вглиб Української РСР одразу після звільнення Західної України та Східної Польщі від нацистів.

-На Схід України було переселено в кожну область від 20 до 30 тисяч. Полтавська, Харківська, але найгірше це були степи Донеччини, Херсону, Одеси. Разом – сотні тисяч людей. В найгіршому стані були люди, переселені у Східні області. Їх доля була трагічною – їх ніхто там не чекав, -розповідає голова обласної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» ОЛЕКСАНДР ВЕНГРИНОВИЧ.