додому Головні Поблизу Тернополя запрацювала перша мистецька резиденція-ретрит “Вілла Соломеа”

Поблизу Тернополя запрацювала перша мистецька резиденція-ретрит “Вілла Соломеа”

808
Поглянути на постать Соломії Крушельницької по-сучасному. Поблизу Тернополя запрацювала перша мистецька резиденція-ретрит “Вілла Саломеа” . Там впродовж місяця дванадцять учасників житимуть в українському будинку в етностилі та творитимуть проект про Соломію. Учасниками першого заїзду стали митці з Дніпра, Львова, Києва та Тернополя. Тетяна Скиба розкаже докладніше.
Оселю в українському етностилі, яка на місяць стане місце творчості для митців з різних куточків країни, показує нашій знімальній групі Юрій Вітяк. Він – креативний продюсер першої мистецької резиденції-ретрит на Тернопільщині під назвою “Вілла Саломея”. Це творчий проєкт пам’яті найвидатнішої співачки світу Соломії Крушельницької.
Юрій Вітяк, креативний продюсер мистецької резиденції-ретрит “Villa Salomea”, коментує: “Чому саме Соломія Крушельницька? Вона була в авангарді, вона часто і випереджала свій час. Для нас важливо, аби вона не була на всі гудзики застібнутою, аби вона не завжди була таким цнотливим образом. Адже це жінка, яка постійно надихала усіх інших, кидала виклик собі і кидала виклик сьогоденню”.

В рамках проекту “Вілла Саломеа” обрали 12 учасників – сценаристів, фотографів, режисерів, художників, письменників та музикантів.

4 митців вже перезнайомилися та оселилися в будинку під час першого заїзду. Наприкінці ініціативи вони створять власні проєкти про Соломію Крушельницьку. Тетяна приїхала на творчий ретрит з Дніпра. За професією вона лікарка лабораторної діагностики, а на “Віллі Соломеа” – ілюстраторка. Каже: повірила у свою творчість під час війни.

Тетяна Адаменко, ілюстраторка, учасниця мистецької резиденції-ретрит “Villa Salomea”, ділиться: “Я прийняла участь у конкурсі від громадської ораганізації “Центр спільних дій”, зайняла там 3 місце в категорії найкраще гасло “Завдяки вам б`ється серце мого міста”. І мої плакати пішли в обіг. Тобто вони через міську адміністрацію висіли в Києві, Запоріжжі. І я повірила в те, що я все ж таки художниця”.

Місія тернопільської фотохудожниці Наталки Яворської розповідати про те, що було колись в історії і те, що є зараз. Дівчина робить це з допомогою візуального мистецтва. Вже раніше мисткиня працювала над колекцією артбуків про українських діячок. У рамках резиденції вона продовжить творити в цьому напрямку. “Це буде артбук, в якому я буду розповідати про етапи життя Соломії Крушельницької через фотографію. Фотографія буде такий одним повноціним кадром про один момент і буде частково трохи тексту, щоб направити глядача або читача. Тобто потім я буду працювати з дизайнером, з версткою, копірайтерами, і ми будемо все це окреслювати”.

Проєкт “Вілла Соломея” має освітню складову. Учасникам читатимуть лекції про життя Соломії Крушельницької. Також заплановані роботи з кіносценаріями чи сценаріями для театральних постановок. До ініціативи навіть залучать відомого музиканта Валерія Харчишина.

Під час проекту митці отримуватимуть стипендію в розмірі 13 тисяч гривень. Фінансує ініціативу “Вілла Саломея” Стабілізаційний фонд культури та освіти 2023 і Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.