додому суспільство Пластуни колядували, водили “Маланку” та ставили вертепи за мотивами Євромайдану

Пластуни колядували, водили “Маланку” та ставили вертепи за мотивами Євромайдану

693

Пластуни Різдво святкували як завжди грандіозно. Це свято у них сімейне, тому колядували, водили "Козу" та "Маланку" і ставили вертепи – разом. Цьогоріч вертепні дійства у ПЛАСТі – на злобу дня.

"Різдвяна свічечка" – свято для пластунів традиційне та сімейне.

Марта Стандред, пластунка: "Це Боже свято, воно дуже велике в Україні, його треба шанувати і не можна нічого робити поганого, ні грішити, нічого".

Тому приходять на нього цілими родинами, та і сам ПЛАСТ  – велика та дружня сім'я. Пластове Різдво ж для дорослих ще і місце зустрічей.

Дмитро Сиротюк, пластун-розвідувач тернопільської станиці: "Багато з них зараз рідше бувають в ПЛАСТі, бо вони мають свої сім'ї, бізнес, і так далі. А "Різдвяна свічечка" дає їм змогу всім зустрітись".

Пластове Різдво традиційно розпочинається з молитви. А його назва – "Різдвяна свічечка" – символічна.

Соломія Гребеняк, пластунка: "Пов'язано це все із віфлеємським вогнем, який традиційно подають пластуни. Вони отримують його від польських арцежів, і приносять його на це дійство, вже роздавши всьому місту. Вони його виносять і таким чином благословляючи наше свято".

Цим вогнем запалили три свічки: за український народ, за усіх, хто в дорозі та за пластунів та пластунок. Після цього ж – колядували, водили Козу та Маланку. А страші діти – показували кращі куреневі вертепи. Як завжди, пластунські дійства поєднали традиційних персонажів із новітніми та актуальними. Із цими вертепами пластуни ходили по місту, кращі ж виступили на різдвяному святі. Тернополянин Олег Мушій у вертепі зіграв міліціонера, його діти – Ірода та Чортеня.

Олег Мушій, пластун: "Зараз такі події в Україні, коли міліція часто захищає, ну, скажімо, не тих царів, і не того бога, і не того месію, який приходить в цей час".

Цей вертеп, кажуть його учасники, осучаснений, за мотивами Євромайдану. Негативні персонажі забороняють людям святкувати Різдво та колядувати, проте ті своє свято все ж виборюють.

Олег Мушій, пластун: "В мене було завдання охороняти Ірода і виконувати його накази, от. Але, як ви бачили по сценарію, народ виявився сильнішим і нас вигнали".

На "Різдвяній свічечці" також провели конкурси куті, різдвяної листівки, фотографії, та кращої іграшки на ялинку.