додому суспільство Підсніжники – по 62 гривні за квітку

Підсніжники – по 62 гривні за квітку

591

У 62 гривні обходяться самим продавцям рослин, якщо їх впіймають на гарячому міліціонери чи екологи. Зривати червонокнижні рослини у природніх місцях їх зростання і торгувати ними в Україні заборонено законодавством. Попри це, охочих заробити, не бракує кажуть у Державній екологічній інспекції у Тернопільській області.

Вони не встигають з-під снігу вибратись, як на них вже полюють. Вже у березні, перед жіночим святом, на вулицях міста можна побачити торговців підсніжниками. Одні з перших весняних квітів – популярний і прибутковий крам. Свій незаконний товар продавці захищають до останнього.

– Найчастіше – це: "Я в себе вдома виростила", "Я закупила так зване польське насіння і виростила як вазон вдома". Але я ще раз звертаюся до Закону України про Червону книгу: заборонено вирощувати і продавати червонокнижні рослини, – розповідає начальник відділу – старший держінспектор Державної екологічної інспекції у Тернопільській обл. Михайло Оніщук.

Не те, що продавати, а вирощувати та зривати червонокнижні рослини мають право лише науково-дослідні інститути, і то за відповідним дозволом. І звісно, для наукових цілей. На Тернопільщині такий лише один – Кременецький ботанічний сад. Комерція у цій справі не пройде, попереджають екологи. Відповідальність обійдеться дорожче, а ніж вторговані гроші.

– За це притягується до відповідальності, накладанням штрафу від 340 до 510 грн. Крім того, ми при вилученні незаконно добутих рослинок обраховуємо їх кількість, робимо опис і за кожну рослинку матеріальна шкода накладається від 62 грн. Це якщо є вилучення в природній волі цих рослин. Якщо ними торгують незаконно, бо торгівля ними заборонена, накладається адмінштраф від 150 до 340 і також нараховуються збитки за кожну рослину по 62 грн, – каже Михайло Оніщук.

Попри це, трапляються продавці, у яких вилучають і по півсотні букетів підсніжників. В кожному з них – по 10-15 рослин. Суди призначають штрафи, проте шкоду, завдану природі, грошима не компенсуєш. Останнє видання Червоної книги України вдвічі товстіше, ніж попереднє, кажуть екологи. Правоохоронці оголошують торговцям війну, щороку проводячи операцію "Першоцвіт". Проте винахідливі продавці умудряються продавати підсніжники навіть у центрі Тернополя. Більш ліниві – торгують вздовж автотрас та лісосмуг.

Про рейди з перевірками попереджають одні одних заздалегідь. Ті, кого зловили на гарячому, від товару відмовляються, мовляв букет, що тримають в руках – купили, а сумка з оберемком рідкісних рослин – чужа. Попри це, держінспектори вже склали цьогоріч 9 протоколів про незаконну торгівлю підсніжниками.