додому суспільство Панахидою біля музею політв’язнів відзначили сьогодні День Героїв і День пам’яті жертв...

Панахидою біля музею політв’язнів відзначили сьогодні День Героїв і День пам’яті жертв політичних репресій

656

60 тисяч осіб у Західній Україні арештували, а потім замордували та розстріляли лише у 1939-41 році. 4 тисячі 700 членів ОУН розстріляли фашисти із 41-го до 1944 років. Такі дані наводив сьогодні на урочистостях дослідник національно-визвольних змагань Ігор Олещук. Панахидою та покладання квітів до стели біля музею політичних в’язнів у центрі Тернополя відзначили сьогодні влада та громадськість і День Героїв, і День пам'яті жертв політичних репресій.

Об'єднати дві скорботні нагоди довелось, пояснює Ігор Олещук, бо 19 травня – у День пам'яті жертв політичних репресій – чимало колишніх політв'ятзнів із Тернопільщини були на Всеукраїнському зібранні, а не згадати про тих, хто поклав життя на вівтар незалежності України, просто не могли. Після Другої світової радянська влада взялась донищувати тих, хто ще мислив національно і прагнув жити у своїй державі, а не в союзі з ворогами, тому і в таборах боротьбу українці не припиняли, підіймаючи повстання. Ігор Олещук, засуджений до 25-ти років таборів суворого режиму, згодом реабілітований політв'язень, нічого героїчного у День Героїв у своїй боротьбі не бачить.

Ігор Олещук, політв'язень, старший науковий співробітник Тернопільського історико-меморіального музею політичних в'язнів: "Я себе героєм не вважаю. Я з 15 років був членом ОУН юнацької і борюся за ту Україну, і продовжую боротися, і в ущерб своєму здоров'ю, своїй сім'і, і не завжди задоволений, що ще Україна не стала українською на сьогодні. І за це траба боротися кожен на своєму місці, бо інакшого виходу нема".

Анна ж Василик, яка 16-річною була засуджена на 10 років як розвідниця УПА, героєм себе сьогодні, у День Героїв, вважає.

Анна Василик, розвідниця УПА: "Ввважаю, так, вважаю, тому шо хлопці були в лісі, а я йшла на розвідку в село. Ви чули про такого по Тернопільщині – "Бистрий"? А я його розвідчиця. І попала в тюрму, в бою, сонна – як спали, то рано прийшли і так попала сонна. Засудили 15, але я мала лиш 16 років, то 10 мені дали".

Під час виступів промовці казали, що зараз Україна незалежна, та ще не така держава, про яку мріяли борці за її незалежність. Тому і роботи попереду чимало, і боротьба продовжується. Далі до стели будівлі по вулиці Коперника, 1 у Тернополі, де довго був слідчий ізолятор НКВС та КГБ, а тепер – музей політв'язнів, влада і громадськість після панахиди поклала квіти.

Анатолій Вихрущ, громадський і політичний діяч: "Хотілося разом зі всіма добрими людьми вклонитися тим, які загинули у боротьбі за волю України. Є друга причина. Боротьба продовжується. Ото заради того варто було прийти, щоб не тільки плакати за минулим, а й набратися ще енергії, готовності до боротьби в майбутньому".

Син репресованих батьків Ярослав Джоджик вважає, що День Героїв для українців нині актуальний по-новому.

Ярослав Джоджик, народний депутат України трьох скликань: "Цей день завжди був особливий для нас, українців, але він особливий саме сьогодні ще в більшій мірі, на 22-му році української незалежності, коли борці за волю України сьогоднішньою владою пробують називатися фашистами. Я хочу сказати, що в нашій історії вже був такий період, коли борці за волю України називалися українськими буржуазними націоналістами. Але це була та ситуація, де позиція влади була одною, а позиція народу – іншою. І саме сьогодні ми маєм таку ситуацію".