додому культура Особистий архів Ігора Герети можна побачити у Держархіві

Особистий архів Ігора Герети можна побачити у Держархіві

850

75-й день народження відсвяткував би 25 вересня Ігор Герета. Видатний  український археолог, мистецтвознавець, історик, поет, викладач і громадсько-полі­тичний діяч, родом із Тернопільщини за життя зробив чимало для історії та культури рідного краю. Напередодні 75-ї річниці від дня народження Ігоря Герети, щоб нагадати тернополянам про славетного земляка, у Державному архіві Тернопільської області відкрили виставку "Духовний символ України".

Ігор Герета народився 25 вересня 1938 року у Скоморохах Тернопільського повіту в родині священиків. Після закінчення історичного факультету Чернівецького державного університету значну частину життя працював на різних посадах у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. За антирадянську діяльність Ігоря Герету умовно засудили на 5 років і заборонили займатися наукою.

Ігор Ґерета був одним із засновників Народного Руху України, ініціатором створення першого музею-парку в селі Чернилів-Руський Тернопільського району. Він став співавтором експозиції меморіального музею Володимира Гнатюка у селі Велеснів Монастириського району, заснував садибу-музей Соломії Крушельницької у селі Біла Тернопільського району. Створив уТернополі мистецький клуб "Золотий вересень", доки його у 1985 році через пропаганду українського не заборонила влада. Нині постать Ігоря Герети згадують із неабиякою пошаною, віддаючи належне його заслугам.

Ярослав Джоджик, громадсько-політичний діяч, народний депутат України 3-4 скликання: "На жаль, я не можу сказати, що за життя пана Ігоря ми були близькими друзями. Більше того, життя розпорядилося так, що свого часу ми були опонентами на виборах до Верховної ради України. Але я завжди знав масштаб цієї людини, що це був велет думки, патріотизму, що це була надзвичайно фантоментальна, мудра і дуже добра людина. На жаль, реалії є дуже часто такими, що значно більше про людину ми взнаємо уже після її життя, і саме так сталося з паном Ігорем Геретою. І це пізнання, яке уже ми от маємо в останній період, ще раз демонструє для кожного із нас наскільки фундаментальним і великим українцем була ця людина. І я переконаний, не зважаючи на зрілий вік кожного із нас, це пізнання виховує нас, робить нас мудрішими, робить нас більшим українцем".

Виставка "Духовний символ України" розкриває різні сторони життя Ігоря Герети. Спогади та світлини, документи про роботу у краєзнавчому музеї, зокрема про заснування та діяльність музею Володимира Гнатюка, музею-садиби Соломії Крушельницької. Документи про Герету-археолога та громадсько-політичного діяча. Доповнюють експозицію матеріали з особистого архіву видатного тернопільского краєзнавця.

Ольга Дишлюк, автор виставки "Духовний символ України", головний спеціаліст Держархіву Тернопільської області: "Дуже цікаві для мене документи, це є із особистого архіву Ігоря Герети. Зокрема це ксерокопія паспорту його матері, Скоморовської Євгенії і також ксерокопії таких нотних рукописів його батька Олеся Петра Герети".

Виставка, приурочена 75-й річниці дня народження Ігоря Герети у Держархіві Тернопільської області триватиме до кінця жовтня.