“З окопу вискочив, побіг до хлопці. Сказав, що мене затрьохсотило. До мене підбігли хлопці, визвали евакгрупу і далі нічого не пам’ятаю”.
Михайло кілька днів пробув у штучній комі у Дніпропетровській лікарні. На щастя, прокинувся. Першими, кого побачив чоловік – були рідні.
Осколок потрапив у лобову кістку, тому медикам довелось вирізати у Михайла шматок черепа. Як наслідок, у чоловіка – нерухома рука, а також йому важко триматись на ногах. Бійця заново вчать ходити у реабілітаційному відділенні Тернопільської обласної психоневрологічної лікарні.
Ольга Осадчук, ерготерапевт нейрореабілітаційного відділення Тернопільської обласної психоневрологічної лікарні, коментує:
“Ми розробляємо руку. Здійснюємо різні вправи для розтягу, вправи активні та пасивні. Вчимо його самостійно одягатися, вмиватися, бритися, самообслуговуватися”.
За основу моделі реабілітаційної допомоги тернопільські медики взяли ізраїльський досвід, коли одночасно лікують і цивільних, і військових. За словами, директорки департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА Ольги Ярмоленко, в області пацієнти можуть пройти реабілітацію у восьми медзакладах. Кластерних: у Кременецькій лікарні, Теребовлянській, Чортківській та Козівській, а також надкластерних: медзаклад у Більче-Золотому, дві лікарні в Заліщиках, а також Микулинецька обласна фізіотерапевтична лікарня реабілітації, яка незабаром може змінити статус.
Оновлені стаціонарні реабілітаційні відділення планують відкрити у понад двох сотнях українських лікарень. Там оздоровлюватимуть безкоштовно від 30-ти до 60-ти цивільних пацієнтів, а також військовослужбовців.