Лікування інгаляціями відоме ще з давніх давен. Люди вдихали насичене сіллю морське повітря, дихали цілющою парою відварів трав тощо. Згодом з’явилися інгалятори – пристрої, які із парою доставляли в організм лікуючі речовини. Вони мали ряд недоліків. Ліки у такій формі осідали лише в межах верхніх дихальних шляхів – доставити препарат, приміром, в легені було неможливо. Деякі з препаратів при нагріванні частково або повністю втрачали корисні властивості. А опіки шкіри та слизових при неправильному використанні інгалятора ставалися частіше, ніж хотілося б.
Нарешті був винайдений новий сучасний вид інгалятора – небулайзер. Його особливість в тому, що під дією стислого повітря або ультразвуку лікарська речовина набуває форму аерозолю і в такому вигляді потрапляє в організм. Це дозволило позбутися всіх недоліків, притаманних класичному паровому інгалятору. Саме тому сьогодні купити небулайзери і використовувати їх в домашньому лікуванні прагне все більша кількість людей.
Типи небулайзерів
За принципом дії виділяють наступні різновиди цих пристосувань.
Компресорні – вивільнють з лікарських засобів діючі речовини за допомогою потужного повітряного струменю, тому їх також називають струменевими. Вони не нагріваються, не спричиняють опіків, не руйнують активні речовини. Закладати в такі апарати можна будь-які лікарські форми – таблетки, порошки, рідини, за виключенням розчинів з оліями у складі.
Компресорні небулайзери в процесі роботи продукують багато шуму, до того ж, є громіздкими. Це – їхні основні недоліки.
Ультразвукові – розщеплюють лікарські засоби ультразвуком. Вони компактні й тихі, доставляють активні речовини точно в потрібне місце і дають змогу проводити сеанси у горизонтальному положенні. Такі пристрої використовують для лікування немовлят та лежачих хворих. Проте варто враховувати, що для УЗ небулайзерів підходять тільки препарати, які не втрачають користі під дією ультразвуку.
Мембранні, які також називають електронно-сітчастими або МЕШ. Це – найсучасніші модифікації, що перетворюють розчин на аерозоль за допомогою вібрацій мембрани, тобто, сітки з мікроскопічними комірками. Вони є майже безшумними, мають компактні розміри, підходять для більшості лікарських засобів, можуть застосовуватись до пацієнта, що перебуває у будь-якому положенні. Єдиний мінус МЕШ – доволі висока вартість.
Крім того, небулайзери бувають механічними та електричними. Перші сьогодні майже не використовуються, другі мають два підвиди – такі, що працюють від мережі, та акумуляторні.
Як обрати та використовувати небулайзер
За допомогою цього пристрою можна в домашніх умовах швидко та безпечно полегшити стан хворого з проблемами дихальних шляхів. Для досягнення успіху в лікуванні, обираючи небулайзер, звертайте увагу на:
- відповідність способу дії прописаним лікарем препаратам;
- наявність опції автономного живлення – акумулятора, батарейок;
- розміри – великі стаціонарні різновиди більш доречні у медичних закладах, аніж у невеликій квартирі;
- вартість.
Особливо прискіпливо потрібно вибирати моделі для лікування дітей. Шумний компресорний пристрій може злякати малюка. Тому варто розглянути можливість придбання електронно-сітчастого пристосування. Звертайте увагу на небулайзери, розроблені спеціально для дітей: вони зазвичай мають форму іграшок і яскраве забарвлення. Такий дизайн відволіче маленького пацієнта від процедури і дозволить провести її без негативу.
Прикінцеві положення
Не використовуйте для приготування розчину звичайну воду – користуйтеся аптечним фізрозчином 0,9%.
Перевірте температуру готової рідини – вона має бути близько 20 градусів.
Не змішуйте різні препарати. Якщо лікар призначив інгаляцію декількома, використовуйте їх послідовно. Не залишайте рештки розчину в пристрої після завершення сеансу.
Після кожної процедури небулайзер необхідно промивати, а періодично – дезінфікувати. Порядок дій для кожного типу різний. Як це зробити правильно саме з вашим пристроєм – читайте в інструкції виробника.
На правах реклами