додому Головні Натхненна Україною і закохана у Польщу: тернополянка Мар’яна Кріль і її міжнародна...

Натхненна Україною і закохана у Польщу: тернополянка Мар’яна Кріль і її міжнародна місія

459
Сьогодні – Всесвітній день радіо. Дата святкування була вибрана не випадково: саме 13 лютого 1946 року вперше вийшло в ефір «Радіо ООН», яке проводило мовлення зі штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй. У цей день ми хочемо розповісти про свою колегу і її міжнародний досвід. Натхненна Україною і закохана у Польщу. Тернополянка Мар’яна Кріль, у минулому – журналістка TV-4, сьогодні працює на Польському радіо і паралельно – у редакції програм для України. Вона була свідком і учасницею великої допомоги українцям, особливо у перші дні війни. Про героїв її передач ходять легенди, а слухачі самі пропонують наступних учасників. У її арсеналі – безліч захопливих історій, легендарних зустрічей і красномовних світлин. Але про одну зі своїх робіт журналістка розповідає з особливим трепетом.
Це сьогодні вона – провідна журналістка Польського радіо. А її любов до сусідньої країни зародилась тоді, коли довелось обирати професію. І вона обрала – Тернопільський педагогічний університет імені Гнатюка. Філологія. Українська мова та література, польська мова. Уже на третьому курсі вперше побувала в Польщі і це, зізнається, була любов з першого погляду. Ще зі шкільних років готувала програми на місцевому радіо, згодом на TV-4 отримала і телевізійний досвід. Її найбільше цікавила історія, культура, музика. А далі подалася у Польщу. Там здобула журналістську освіту і культурознавчий фах. Працювала на радіо у Познані і Любліні, випустила книжку «Натхненні Україною. Польсько-українські діалоги з Любліна», була кореспонденткою української служби BBC. Згодом отримала омріяну роботу на Польському радіо. Мар’яна розповідає: вона добре обізнана з непростою історією українсько-польських взаємин, а у ті перші дні війни була приємно вражена підтримкою колег і загалом поляків.Сьогодні її голос впізнають як польські слухачі, так і ті співвітчизники, які знайшли прихисток від війни у сусідній Польщі, а таких за два роки тут побувало понад шість мільйонів. Мар’яна і її колеги з перших днів і самі активно допомагали, а ще вирішили допомогти українцям рідним словом. Так з’явилось польське радіо для українців.

За два роки тут побувало безліч цікавих гостей. Врахували і потреби дитячої аудиторії.

Із сотень репортажів періоду війни Мар’яна Кріль виділяє один – той, що найбільше вразив. І він теж був записаний у ті перші дні повномасштабного вторгнення. Тоді, зізнається, улюблена робота давалася важко, бо вона, журналістка музичних програм і знавець традиційної народної творчості, не сприймала жодної музики. Та на одному із концертів польської групи зустріла музикантів з України – гурт “Древо” із Києва. А ті її познайомили з жінкою, якій вдалося вибратися із Бучі.

Журналістка стверджує, попри періодичне загострення взаємин, сусіди нас готові підтримувати і далі. Від колег з Польського радіо Мар’яна часто отримує запити на актуальні українські теми і залюбки їм у цьому сприяє. А ще відчуває спраглий інтерес до України, а українців до Польщі. І це її найбільше тішить.