додому здоров'я Надсучасна лабораторія особливо небезпечних інфекцій відтепер працює на Тернопільщині

Надсучасна лабораторія особливо небезпечних інфекцій відтепер працює на Тернопільщині

741

Тернопільщина може бути спокійною. Відтепер в нашій області працює надсучасна діагностична лабораторія особливо небезпечних інфекцій. Це результат співпраці урядів України та Сполучених Штатів Америки. Наша держава отримала фінансову та технічну допомогу,  аби швидше та ефективніше виявляти та реагувати на спалахи захворювання, викликані особливо небезпечними патогенами. Така лабораторія дає можливість спільно боротись з біотероризмом та запобігати розповсюдженню небезпечних біологічних матеріалів. Сьогодні в Україні завдяки проекту технічної допомоги щодо зменшення біологічної загрози працює 9 лабораторій особливо небезпечних інфекцій. Тернопільська буде досліджувати матеріали ще й з Чернівецької області.

Степан Дністрян, директор ДУ "Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України": "Є великі міграційні процеси, велика захворюванність серед населення в цілому світі, і плюс дуже швидке сполучення людей між континентами. Тому в любий момент може виникнути проблема зараження людей і ми повинні дуже чітко і дуже швидко реагувати на ці процеси. Ця лабораторія сьогодні дозволяє діагностувати більшість особливо небезпечних інфекцій, які реєструються в цілому світі".

В  лабораторії створені всі необхідні умови для  досліджень. Найперше – клімат-контроль, тобто контроль тиску, температури, витяжна вентиляція. Лабораторія обладнана найсучаснішим технічним та лабораторним устаткуванням. Мікроскопи, термостати, стерилізатори, центрифуги, аквадистилятори, холодильники, люмінесцентні лампи. Тут встановлено більше 130 одиниць обладнання, яке дозволяє  досліджувати біоматеріал та кров. В лабораторії забезпечується поточність матеріалу, який досліджують: реєстрація, обробка, дослідження та ідентифікація патогенних та умовно патогенних мікроорганізмів з наступним знищенням їх методом автоклавування.

Оснащення лабораторії дає можливість використовувати сучасні методи дослідження. Полімерно-ланцюгова реакція, тобто визначення живого збудника захворювання, та імунно-ферментний метод, аналіз на наявність антигенів або антитіл в матеріалі, який досліджують. Швидкість отримання результатів на особливо небезпечні інфекції зростає від 3-4 днів до кількох годин.

Петро Гоч, заступник голови Тернопільської ОДА: "До цього часу в нас широко використовувалась методика біологічних проб. Це коли було якесь захворювання, ми брали біологічні проби і впродовж кількох днів могли встановити точний діагноз в чому є проблема. Тепер, коли є нова сучасна лобораторія, ми можемо встановити такий діагноз впродовж декілької годин. Ранні виявлення захворювання дає можливість правильно на нього реагувати і вчасно ліквідовувати".

Фахівці запевняють, лабораторія  діагностична і не несе біологічної загрози для населення області.

Анатолій Даутов, завідувач лабораторії особливо небезпечних інфекцій відділу досліджень біологічних факторів ДУ "Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України": "Весь матеріал опрацьовується в ламінарних боксах. Раніше такого не було. Ламінарний бокс повністю захищає оператора і на 100% не дає попадання збудника в повітря, в навколишнеє середовище. Друге. Відпрацьований матеріа. Як правило сиворотки крові та інше. Знезаражуються методом автоклаву, тобто повне знищення. І третє: ми скорочуємо аналізи по виділенню чистих культур".

Степан Дністрян, директор ДУ "Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України": "Лабораторія підкреслюю є діагностична. Вона не представляє ніякої безпеки для навколишнього середовища, для людей. Тому, що всі процеси, які там проходять. Це виключно закриті процеси. Від отримання матеріалу і до знищення матеріалів, які вже проведені дослідження".

Одне з важливих завдань лабораторії  – проведення лабораторних досліджень  довкілля на холеру, бруцельоз, туляремію, лептоспіроз та інші особливо небезпечні інфекції, контроль за готовністю бак лабораторій області до проведення досліджень на холеру у випадку епідускладнень.

В лабораторії працює висококваліфікований персонал. Всі працівники пройшли тренінгове навчання і мають відповідні сертифікати для роботи в екстремальних умовах біологічної небезпеки.