додому культура На меценатів сподівається церква Пратулинських мучеників, аби світ побачив автентичні розписи храму

На меценатів сподівається церква Пратулинських мучеників, аби світ побачив автентичні розписи храму

728

На меценатів сподівається церква Пратулинських мучеників – колись Святомиколаївський костел, що міститься нині на території Бережанської виховної колонії. Там знайшли розписи орієнтовно 17-18 століття. Їх вивчають науковці. Аби розпис усієї церкви можна було побачити у повній красі, потрібна реставрація, а на неї – гроші. Наша знімальна група вже бачила частини цих відкритих автентичних розписів. Щоб зняти їх під самим куполом храму, на риштуваннях відеооператору Володимиру Луцишину довелось проявити чудеса акробатичної гнучкості, ділиться враженнями Олена Шуль.

Початок будівництва цього храму – Святомиколаївського костелу, що поклав основу монастиря отців-бернардинів у Бережанах – датується 1630 роком. Зводити його на горі Сторожисько почали з ініціативи Урсули Синявської – невістки Адама Ієроніма Синявського, тодішнього власника міста – не на порожньому місці.

Отець Михайло, декан Бережанського деканату УГКЦ, капелан Бережанської виховної колонії: "На місці, де вже колись була церква святого Миколая. Тому і цю гірку, і взагалі місто Бережани мають два покровителі: святого Миколая і Антонія Падевського. Антоній відповідав в релігійному світі завжди, його вважають таким помічником щось знайти, коли ми загубили, або хочемо щось здобути".

Загалом у храмі було три вівтарі: крім присвячених Святому Антонію Падевському та Святому Миколаю – ще вівтар Матері Божої. Частина образів із них нині міститься в найбільших костелах Польщі. А храм у Бережанах прославився чудами оздоровлення, що відбуваються, кажуть, і нині.  21 липня 1683 року при костелі почав функціонувати і монастир бернардинів, що проіснував до 1939 року. Допустити, аби зі стін храму, пристосованого під громадське приміщення, на вихованців колонії дивились лики святих, радянська влада не могла, відтак їх забілювали. Та розписи все одно проступали. Так їх і виявили.

Отець Михайло, декан Бережанського деканату УГКЦ, капелан Бережанської виховної колонії: "Це був ше Радянський союз. І коли збиралися в цьому залі багато людей, а це був спортзал, це був клуб, тоді, як звичайно, коли збирається багато людей, намокають стіни від пари, і через стіни, через вапно пробивалися очі і лики святих, котрі тут колись були намальовані і в пізнішому часі вони були забілені".

Богослужіння у цьому храмі, що почав називатись церква Пратулинських мучеників, відновили у 2001 році. Та негайного ремонту вимагав дах, через діри у якому дощ та сніг нищили усе, в тому числі і дивом вцілілі розписи стін та стелі. В 2008-му церкву Пратулинських мучеників відвідав Президент України Віктор Ющенко і подарував ліс для перекриття храму. Коли в 2010 році дах перекрили, взялись за дослідження розпису. Поставили риштування, зробили так звані зондажі. Розписи вже оглядали фахівці з Львівської національної академії мистецтв.

Отець Михайло, декан Бережанського деканату УГКЦ, капелан Бережанської виховної колонії: "За їх думкою, це високомистецькі твори, котрі виконані були давно і з ласки Божої не були, або мало були реставровані, тому що були в свій час забілені або знаходилися під іншими дерев'яними виробами, котрі закривали їх. І коли ми зараз їх відкрили, вони, виявляється, дуже високомистецької якості".

Розписи наразі у риштуванні, та щоб їх можна було побачити у повній автентичній красі, потрібні гроші і отець Михайло дуже сподівається, що меценати знайдуться, поки працюють львівські науковці.

Отець Михайло, декан Бережанського деканату УГКЦ, капелан Бережанської виховної колонії: "Взяли проби, щоби дослідити, найперше виробити документацію реставрації, а вже після тої опрацьованої праці, котра буде в документах, можна буде просити про поміч когось, бо то велика сума для того, щоб їх реставрувати або, принаймні, виявити, відкрити".

Лики святих, які нині тільки частково відкриті, невдовзі стануть іконами для вірян, витворами великого мистецтва для майбутніх поколінь українців і багатством України, сподівається отець Михайло. А для вірян церква Пратулинських мучеників – колись Святомиколаївський костел – на території Бережанської виховної колонії відкрита щонеділі о восьмій. Саме тоді тут починається богослужіння.