додому здоров'я На базі Тернопільської обласної санепідемстанції відкрили надсучасну лабораторію

На базі Тернопільської обласної санепідемстанції відкрили надсучасну лабораторію

1957

Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт сьогодні з офіційним візитом відвідав Тернопіль. Пан посол взяв участь у відкритті надсучасної лабораторії на базі Тернопільської обласної санепідемстанції. Будівництво у Тернополі діагностичної лабораторії особливо небезпечних інфекцій – це результат співпраці урядів України та Сполучених Штатів Америки. Сьогодні в Україні завдяки проекту технічної допомоги щодо зменшення біологічної загрози працює 9 лабораторій особливо небезпечних інфекцій. Тернопільська буде досліджувати матеріали ще й з Чернівецької області. Наша лабораторія коштувала американській стороні майже 2  мільйони доларів. Будували її рік. Важливість події засвідчує особиста присутність посла США на відкритті лабораторії.

Трохи більше двох годин провів сьогодні у Тернополі Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт. І все заради того, аби особисто відкрити надсучасну діагностичну лабораторію особливо небезпечних інфекцій. Будівництво лабораторії – це результат співпраці урядів України та Сполучених Штатів Америки. Наша держава отримала фінансову та технічну допомогу,  аби швидше та ефективніше виявляти та реагувати на спалахи захворювання, викликані особливо небезпечними патогенами. Така лабораторія дає можливість спільно боротись з біотероризмом та запобігати розповсюдженню небезпечних біологічних матеріалів. Сьогодні в Україні, завдяки проекту технічної допомоги щодо зменшення біологічної загрози, працює 9 лабораторій особливо небезпечних інфекцій. Їх будівництво – це втілення в життя програми колективного зменшення безпеки. Мова йде про майже два десятиліття активної співпраці між Урядами США та України.

Джеффрі Р. Пайєт, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні: "Проекти на зразок цього, змійнюють безпеку України. А відповідно її незалежність, суверенітет, територіальну цілісність. Рівень біологічної безпеки номер два – це важливий міжнародний стандарт і досягнення цього рівня – це само по собі є важливою подією".

Степан Дністрян, директор ДУ "Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України": "Є великі міграційні процеси, велика захворюванність серед населення в цілому світі, і плюс дуже швидке сполучення людей між континентами. Тому в любий момент може виникнути проблема зараження людей і ми повинні дуже чітко і дуже швидко реагувати на ці процеси. Ця лабораторія сьогодні дозволяє діагностувати більшість особливо небезпечних інфекцій, які реєструються в цілому світі".

В  лабораторії створені всі необхідні умови для  досліджень. Найперше – клімат-контроль, тобто контроль тиску, температури, витяжна вентиляція. Лабораторія обладнана найсучаснішим технічним та лабораторним устаткуванням. Мікроскопи, термостати, стерилізатори, центрифуги, аквадистилятори, холодильники, люмінесцентні лампи. Тут встановлено більше 130 одиниць обладнання, яке дозволяє  досліджувати біоматеріал та кров. В лабораторії забезпечується поточність матеріалу, який досліджують: реєстрація, обробка, дослідження та ідентифікація патогенних та умовно патогенних мікроорганізмів з наступним знищенням їх методом автоклавування.

Оснащення лабораторії дає можливість використовувати сучасні методи дослідження. Полімерно-ланцюгова реакція, тобто визначення живого збудника захворювання, та імунно-ферментний метод, аналіз на наявність антигенів або антитіл в матеріалі, який досліджують. Швидкість отримання результатів на особливо небезпечні інфекції зростає від трьох-чотирьо днів до кількох годин.

Фахівці запевняють, лабораторія  діагностична і не несе біологічної загрози для населення області.

Анатолій Даутов, завідувач лабораторії особливо небезпечних інфекцій відділу досліджень біологічних факторів ДУ "Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України": "Весь матеріал опрацьовується в ламінарних боксах. Раніше такого не було. Ламінарний бокс повністю захищає оператора і на 100 відсотків не дає попадання збудника в повітря, в навколишнеє середовище. Друге. Відпрацьований матеріа. Як правило сиворотки крові та інше. Знезаражуються методом автоклаву, тобто повне знищення. І третє: ми скорочуємо аналізи по виділенню чистих культур".

Степан Дністрян, директор ДУ "Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України": "Лабораторія підкреслюю є діагностична. Вона не представляє ніякої безпеки для навколишнього середовища, для людей. Тому, що всі процеси, які там проходять. Це виключно закриті процеси. Від отримання матеріалу і до знищення матеріалів, які вже проведені дослідження".

В лабораторії працює висококваліфікований персонал. Всі працівники пройшли тренінгове навчання і мають відповідні сертифікати для роботи в екстремальних умовах біологічної небезпеки. Відповідно до міждержавної угоди, перші два роки лабораторія ще буде частково фінансуватись американською стороною. Далі гроші для роботи – це зобов'язання України.