додому суспільство Меморіальну дошку повстанцю Йосипу Поздику відкрили у його рідному селі Деренівка на...

Меморіальну дошку повстанцю Йосипу Поздику відкрили у його рідному селі Деренівка на Теребовлянщині

762

Меморіальну дошку повстанцю Йосипу Поздику відкрили 20 жовтня у його рідному селі Деренівка на Теребовлянщині. Свого односельчанина, повстанця на псевдо "Євген" тут шанують та пам'ятають досі, хоча загинув він ще у 50-х роках минулого століття.

Йосип Поздик народився 1921 року у селі Деренівка на Теребовлянщині. Мав велику родину – ще чотири брати та п'ять сестер. Всі вони боролись за Україну. Кілька разів сім'ю вивозили на Сибір – спочатку у 40-му році, потім – у 47-му. Декого із них лише за те, що мали прізвище Поздик.

Іван Поздик, родич Йосипа Поздика: "Там, коли баба покійна розказувала в Сибіру, то їх в комендатуру кликали, її особисто, бо дід пізнішеприїхав до них в Сибір, бо дід тут в Чернівцях був на роботі, то постійно запитували ці енкаведисти хто такий Йосип для тебе. Вона каже: це чоловіка брат, взагалі, каже, молодий, на 20 років молодший. Це чоловіка брат просто. За нього ми вивезені, каже, не знаєм чого".

Родина Поздиків загинула у молодому віці. Сам Йосип із сорок третього був у підпіллі, із сорок восьмого – керівником пропаганди Крайового проводу ОУН "Поділля".

Роман Ванчура, голова тернопільського братства ОУН-УПА "Лисоня" ім. Р.Шухевича – Т. Чупринки: "Збирав хлопців однодумців, котрі боролися проти більшовиків. І був потім пропагандистом, крайовим пропагандистом. Займався потлітикою, котрою роз'яснював людям, роз'яснював повстанцям, збирав їх в загони".

У 1951 Йосип Поздик загинув. Разом із ще двома повстанцями він застрелився у власному бункері, щоб не потрапити у руки ворога. Де похований – невідомо. Аби вшанувати пам'ять односельчанина, у його рідному селі встановили меморіальну дошку.

Роман Ванчура, голова тернопільського братства ОУН-УПА "Лисоня" ім. Р.Шухевича – Т. Чупринки: "Він заслужив як герой, який боровся проти наїзників, котрі йшли на нашу Україну, всіх. І польських, і німецьких, більшовицьких, котрі мордували наш народ, знущалися, а знущалися вони страшно".