додому надзвичайне Масова загибель риби на Чортківщині, припускають місцеві жителі, сталась через викиди спиртзоводу...

Масова загибель риби на Чортківщині, припускають місцеві жителі, сталась через викиди спиртзоводу (фото, відео)

713

В селищі Нагірянка тонни замореної риби. Люди припускають, що вона загинула через шкідливі викиди Марилівського спиртзаводу. Представники заводу кажуть, що скидів у воду не було, та чому загинула риба, і гадки не мають. Кажуть, що це їх відстійники і риби там не мало бути. На місце приїхали представники Автомайдану, громадської організації "Майдан", мешканці Нагірянки, люди переймаються, аби забруднення не пішло далі, і загибель риби не поширилась і на інші ставки, бо вони розташовані каскадом. Дирекція спиртзаводу не дала згоди екологам брати проби води на території підприємства, тому вони її взяли вище і нижче місця масової загибелі риби. Результати експертизи будуть через тиждень.

– Тут є тонни загиблої риби, а найстрашніше те, що перспективи її розвитку під великим знаком питанням. Це є наглядний приклад сучасного господарювання чи бізнесу. Незалежно від форми власності, підприємство рахується нібито державним. Але ось ця гонитва за перше місце, персональні грамоти, бо Марилівський спиртзавод один з перших в Україні. З однієї сторони масштаби промислового виробництва, з іншої от маєте екологію, – розповідає член Чортківської ГО "Майдан" Олег Барна.

– Це досить серйозні масштаби, бо колись тут рибу можна було половити, віддихнути, а зараз Марилівський спиртзавод очисні ями тут є, спирт чи якусь хімію викидають. Масштаби тут серйозні і за це відповідальності ніхто не несе, – говорить мешканець селища Нагірянка Дмитро Кононов.

Вночі риби було ще більше, кажуть очевидці, її виловлювали, ховали і закопували. Місцеві кажуть, що відбувається таке тут не вперше.

– Оцей потічок, що зараз в даний момент тече. От на даний момент видно, що води не видно – сама риба. То цей потічок був ще більший. На сьогоднішній день бачимо ситуація трохи помінялася. Тут і тут вже є земля. Люди кажуть, що плавали лодкою і вивозили десь в ту сторону. Хто плавав? Працівники спиртзаводу. Не перший раз тут це відбувається. Приблизно з такою періодичністю: два рази на рік тут відбувається мор риби, – вважає член Чортківської ГО "Майдан" Віктор Кульба.

Мешканці Нагірянки та прилеглих сіл, орендарі ставків що знаходяться нижче місця масової загибелі риби переймаються, аби забруднення не пішло далі, і загибель риби не поширилась  на інші ставки, бо вони розташовані каскадом. Загалом їх є 12. Після так званих відстійників спиртзаводу є звичайні ставки, в яких купаються та ловлять рибу.

Заступник керівника Марилівського спиртзаводу каже, що жодних скидів підприємство не робило.

– Категорично говорити, що ми винні, я не можу. Бо доступ до цих ставків всі мають, можливість хтось зробив якусь шкоду. Хто має доступ? Люди ходять рибу ловлять, транспорт може їздити, багато причин може бути. Кажуть, що Вас часто бувають такі випадки, навіть два рази на рік, чи Ви цього не запиречуєте і в зв'язку з чим це? Можливо з погодніми умовами, я не знаю, – каже заступник керівника з технічних питань Марилівського спиртзаводу Віталій Сов'як.

Віталій Сов'як пояснює, що ставки, де загинула риба у власності державного підприємства "Укрспирт", їх використовують для технічних потреб. Громадськість не розуміє, якщо тут риби не має бути, то навіщо на території ставків ось такі таблички: "Державна власність ловити рибу та купатись заборонено". Люди вкотре запитують представника спиртзаводу про причину масового мору риби.

– Може багато причин: перша причина скроплювали поля пішов дощ, все це пішло в воду, друге вивозять барду. Скроплювати поля ближче за кілометр не можна. Я стверджую, що підприємство не винне. Давайте так, якщо підприємство не винне, то ви йдете собі туди спати в кабінет разом з директором, відповідно даєте дозвіл разом з директором брати пробу води для підтвердження вашої невиновності, по руках? Дозвіл направляйте на Київ.

Дозволу на те, щоб представники екологічної інспекції взяли пробу води на території, де масово загинула риба, дирекція спиртзаводу так і не надала, людей не допустили до проведення перевірки. Тому екологи взяли проби води нижче і вище цього місця.

– Ми прийняли рішення забрати воду з земельного потічка десь кілометра вище від їхнього ставка оборотної води, а потім відберемо з того самого потічка нижче території заводу і побачимо різницю в показниках, – розповіла начальник відділу центральної лабораторії Державної екологічної інспекції Руслана Павлишина.

Результати експертизи будуть за тиждень, кажуть екологи, а мешканці Чортківського району вимагають притягнути винних у масовій загибелі риби до відповідальності.

ФОТО: Віктор Кульба