додому суспільство Літературний музей відкрили у Тернополі

Літературний музей відкрили у Тернополі

806

"Літературне Тернопілля" зібрало твори численних письменників, життя та творчість яких пов'язане з нашим краєм. Бібліотеку-музей під такою назвою відкрили у Тернопільській міській дитячій бібліотеці №2. На самому приміщенні так званої "Вілли Грабовських" почепили меморіальну таблицю.

Про те, що Тернопільщина – край літературний, знає кожен. Тут народились, росли і творили відомі поети та письменники. Та що насправді їх так багато, знає мало хто, каже Олександр Смик.

Олександр Смик, начальник управління культури Тернопільської міськради: "Ми як звикли: раз великий письменник, то він має бути або з Києва, або зі Львова. А виявляється великі письменники народжувались у нас, якщо не в Тернополі, то на Тернопіллі. І ми винайшли близько трьохсот імен.

З творчістю кожного із письменників можна познайомитись в одному місці. У приміщенні Тернопільської міської дитячої бібліотеки №2, що на вулиці Івана Франка, 21, створили бібліотеку-музей «Літературне Тернопілля». Експозиція зібрала не лише численні книги письменників, які народилися на Тернопільщині, жили або просто зупинялися на деякий час проїздом. Тут їх особисті, а також раритетні побутові речі.

Галина Компанієць, завідувач бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля»: "Одні планшети – це не є представлення музею. І ми вирішили зробити в такій маленькій кімнатці тип кабінету українського письменника сто років тому назад".

Вишиті рушники та картини того часу, штори, ткані килими, погруддя, друкарські машинки, – завдяки небайдужим людям зібрати вдалось чимало. Проте поки не все.

Галина Компанієць, завідувач бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля»: "Звичайно все, що ми хотіли знайти, і що мало бути в кімнаті письменника, як нам радили, ми не маємо. Ми не маємо глобуса, ми не маємо карти світу ще, я думаю, що кожен письменник мав це, ми не маємо історичних книг, кожен письменник не міг не знати історії. Але ми говоримо людям і нам, сподіваюсь, будуть приносити ці експонати".

Найкращий приклад – власний приклад, вирішив Олександр Смик. І поніс до музею власні речі, в тому числі стародруки. Тепер вони окремий – музейний фонд.

Олександр Смик, начальник управління культури Тернопільської міськради: "Коли ти несеш в музей зі своєї хати, коли ти шукаєш в істориків, треба їх просто викуповувати. Я передав в музей унікальний співаник Кременецький 1931 року, унікальний колядник, виданий Уласом Самчуком в 1941 році в Рівному, портрети Франка".

Ремонтували приміщення музею за гроші з міського бюджету. Експозицію збирали не один місяць. Проте це лише початок, кажуть автори та виконавці ідеї.

Сергій Надал, міський голова Тернополя: "По суті музей тільки створений, його наповнення тільки починається, і я, користуючись нагодою, хотів би запросити літераторів, усіх, хто має відношення до української книжки, українського друку, долучитися до його створення. Також запрошую меценатів, спонсорів, які би взяли в цьому участь, тому що по суті цей музей створений руками самих літераторів і меценатів завдяки їхньому бажанню".