додому благоустрій Літак МІГ-15, який розташований при вході в парк «Національного відродження» Тернополя, людям...

Літак МІГ-15, який розташований при вході в парк «Національного відродження» Тернополя, людям не загрожує

1261

Літак МІГ-15, який розташований при вході в парк «Національного відродження» Тернополя, дослідила спеціально створена міською радою комісія. За її висновками літак життю та здоров'ю тернополян не загрожує. Владі міста комісія радить знайти гроші на реставрацію об'єкта або на його демонтаж.

Комісія Тернопільської міськради дослідження літака розпочала із його технічної документації. Виявилося, зводили літак у 1972 році не як монумент чи меморіал, а як оформлення входу у парк.

– Даний об'єкт взагалі не називається монументом. Він називається "Оформлення входу в парк "Березовий гай". Він як об'єкт не має ніяких висновків художніх рад ні нічого. Має звичайну технічну документацію як на браму, як на хвіртку, як на паркан, – розповідає заступник начальника управління містобудування, архітектури та кадастру Данило Чепіль.

Комісії стали відомі і інші факти:  літак МІГ- 15 не брав участі у визволенні Тернополя. Він був взятий на озброєння Радянський союзом у 1949 році, тобто після закінчення Другої світової війни. Літак МІГ-15, каже Данило Чепіль, має також елементи, які у монументах не допускаються. Літак мав мати світло, як прообраз вогняного потоку.

– Ніякого відношення він до історії попередньої держави чи до історії України, чи до історії Тернополя він ніякого немає. Просто у попередній державі існували такі варіанти оформлення  входів. Вони використовували непотрібні вже атрибути військові і ними прикрашали міста. Бо це була мілітарна держава, – пояснює Данило Чепіль.

Літак МІГ-15 обстежила спеціальна комісія. За словами Данила Чепіля, конструкції не загрожує обвал. Проте літак не зафіксований у крилах. Саме тому при сильному вітрі він може прокручуватися. В поганому стані також зовнішній вигляд літака. Провівши необхідні обстеження, комісія зробила ряд висновків.

– Треба було би облицьовувати цей постамент. Там більше 250 квадратних метрів треба якогось каменю шукати, якось облицьовувати, чистити літак, заміняти і так далі. Тобто оцю біжутерію залишати. Або другий варіант – вирішувати питання недоцільності його довгого збереження і обслуговування дороговартісного, – каже Данило Чепіль. – Комісія дає рекомендацію, що, так сказати на розгляд ради, або ви шукаєте кошти на його збереження, або ви думаєте як знайти кошти на його перебудову, заміну на якусь іншу арку

Остаточне рішення щодо реставрації літака чи його заміни Тернопільська міська рада прийматиме вислухавши думку городян.