Головна культура Ляльки мотанки та витинанки за сюжетами пісень виставили у художньому музеї Тернополя

Ляльки мотанки та витинанки за сюжетами пісень виставили у художньому музеї Тернополя

632

Ляльки-мотанки та витинанки сьогодні – це твори мистецтва, мистецтва з прадавньою історією, такою близькою українцям. На підтвердження цього в Тернопільському обласному художньому музеї відкрили виставку "З думкою про Україну". У цій експозиції охочі до цікавого і мистецького можуть побачити понад 60 оригінальних народних ляльок і більше як 60 українських витинанок.

Ляльки-мотанки і українські витинанки є одними із найдавніших видів народного мистецтва в українців і сьогодні вони отримують нове дихання, пролунало на відкритті виставки "З думкою про Україну", що нині експонується у обласному художньому музеї. Авторками представлених робіт є дві тернопільські майстрині Галина Дудар та Алла Шушкевич, обоє вони є вчителями у місцевих школах. Алла Шушкевич викладає трудове навчання. Більшість народних ляльок, що експонуються – її творіння. Каже, десь у 2010 році в її школі включили до програмна вибір варіативний курс "Народна лялька". Тоді вона почала вчити цього мистецтва учнів, а згодом присвятила творенню рукодільних ляльок й свій вільний час. Втім, Алла Шушкевич стверджує, що потяг до творчості у неї був закладений ще змалку.

– Моя лялька родом з дитинства, ще колись давно я була дитиною, в Подільському селі я відпочивала кожне літо, і мені бабуся показувала, було цікаво зробити саморобну ляльку, з будь чого, з трави, з ганчір'я, з чого завгодно, – розповідає майстер народної ляльки, вчитель трудового навчання Тернопільскої ЗОШ №11 Алла Шушкевич.

Нині створені Аллою Шушкевич ляльки-мотанки подорожують Україною беручи участь у різних виставках і конкурсах. Кожна її лялька, каже майстриня, є по своєму особливою і має власну історію.

– На цій ляльці використовується узір так званої "Полуботчиної сорочки". Наш гетьман Плуботко, як ви знаєте, він попав в немилість і його заарештували були в Москві і його майно відібрали. Ось там в тому майні була жіноча сорочка з отаким узором, а мені попалася, шматочок подібної сорочки, яку хтось вже викидав, тому що, як ви бачите, вона була прямо відірвана, це була стара сорочка непотрібна і шкода було дуже того вишиття і тому я зробила отаку ляльку з полуботчиною сорочкою, – пояснює Алла Шушкевич.

Чимало напрочуд оригінальних ляльок-мотанок представила й Галина Дудар. Кожна із них має свою назву, що відповідає тій чи іншій тематиці. Водночас Галина Дудар доповнила виставку своїми витинанками. Жінка є вчителем математики і каже, за допомогою витинанки на папері наочно показувала учням, що таке симетрія. Згодом українська витинанка стала її особистим захопленням. Минулого року Галина Дудар вирішила використовувати у сюжетах своїх творів українські пісні, що в результаті з-поміж інших витинанок майстрині перетворилося в цілу колекцію під назвою "Витинаю пісню", хоч витинати пісні є й доволі непростою справою.

В майбутньому Галина Дудар планує додати до свого доробку витинанки на теми віршів Тараса Шевченка, які сьогодні покладені на музику.

– Я дуже люблю і хочу витяти пісні на слова Шевченка, в нього дуже гарні пісні, мені подобаються, я підзбирую, тому що зараз дуже багато сучасних і рок групи співають його пісні, ось в такому, в сучасній обробці – це дуже цікаво і я хочу ще дуже витинати на слова Шевченка, – розповідає народний майстер, вчитель матиматики Тернопільської ЗОШ №19 Галина Дудар.

Виставка оригінальних ляльок-мотанок та витинанок у Тернопільскому обласному художньому музеї працюватиме до 31 травня.

Коментарі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here