додому культура Крига на Тернопільському ставі цьогоріч ще недостатньо міцна, проте рибалок на ньому...

Крига на Тернопільському ставі цьогоріч ще недостатньо міцна, проте рибалок на ньому не бракує

716

Зимова риболовля – у розпалі. І хоча крига на Тернопільському ставі цьогоріч ще недостатньо міцна, рибалок на ньому не бракує. Приваблюють замерзлі водойми і дітей. Рятувальники нагадують, тільки недавно в нашому ставі втопився 16-річний тернополянин, тому просять поки не виходити на кригу, а рибалок вкотре застерігають дотримуватись правил безпечного поводження на кризі.

Таких, як пан Володимир називають справжніми камікадзе, бо їхнє хобі – ціною в життя. Вони – любителі зимової риболовлі. Кажуть, навіть взимку риба ловиться мала і велика.

Володимир, рибалка: " – По 200-300 грам, по 150.

– Ви особисто яку найбільшу впіймали взимку?

– Грамів 250".

Рідні, каже чоловік, не проти його захоплення і на риболовлю відпускають. Та для нього головне навіть не улов.

– Азарт.

Досвід – надбання цінне, але це не гарантія. За надмірну самовпевненість можна поплатитись життям.

Василь Шуль, головний водолазний спеціаліст рятувально-водолазної служби Тернопільської області: "Вже цього року з початку льодоставу в області загинуло 3 людей. В середньому по області за зимовий період гине 7-8 людей".

Тернопільський став сміливці обсіли ще з середини грудня. Тут рибалять і в мороз, і у відлигу. Тернополяни розводять руками.

Оксана, тернополянка: "Я не розумію, як так можна сидіти пів дня, мерзнути. Пішов на базар і купив рибки".

Та найстрашніша загроза – не переохолодження. Перший лід – неміцний, кажуть рятувальники. Аби замерз добре і рівномірно, треба градусів 10 морозу протягом кількох діб. Зараз в середньому сантиметрів п'ять. У рибалок розрахунки інші.

Володимир, рибалка: "Всюди грубий лід вже. Сантиметрів 10, а може й більше".

Розпізнати, наскільки безпечна крига на водоймі не важко навіть на перший погляд, кажуть фахівці. Темніші ділянки значно тонші. Справжня міцна крига має бути синього кольору і без повітряних прошарків.

Поки рибалки юрбляться в основному біля "Острівка кохання" та Надставної церкви, проте і це небезпечно кажуть рятувальники. Витримати одну людину може крига, товщиною у 5 см, кількох – 15, каток можна облаштовувати лише на льоду, товщиною у 25 см. Рибалки ж, самі життям ризикують і для інших – камінь спотикання. За ними з берега спостерігають діти. Пані Оксана пильнує своїх і чужих.

Школярі: " – Ми тільки перший раз. Тільки побачили, що рибаки вже посідали і вийшли.

– Тобто берете приклад з рибаків. Якщо вони там – значить безпечно?

– Так".

Тернополянка: "Я то їм розповідаю, вони не дуже на це зважають. Рук бракує. Вже мама йде і трохи сердита".

Рятувальники просять вчителів перед канікулами нагадати школярам про крижану небезпеку. Самі ж нагадують правила рибалкам. Людину, яка провалилась під кригу, потягне на дно мокрий одяг.

Василь Шуль, головний водолазний спеціаліст рятувально-водолазної служби Тернопільської області: "Якщо йдете вже в такі місця, то треба розв'язати шнурки на штанах внизу, тому що роздягатись прийдеться однозначно. Якщо з-верху ще куртку, штани розв'яжете, внизу не розшнуруєте. Такий випадок був 5 років тому, загинуло 2 рибалки. Все зробив правильно, роздягнувся, а внизу шнурки не розв'язав, заплутався і загинув".

Перевіряти міцність льоду, кидаючи на нього каміння – сумнівний спосіб, кажуть рятувальники. Міське ж керівництво просить не розбирати для цього бруківку.

Леонід Бицюра, заступник міського голови Тернополя: "Хотілося би також сподіватися, що наші рибалки не будуть також бити пляшок і вставляти їх в ополонки, оскільки надалі ми плануємо провести масштабне свято зими і там будуть дорослі і діти. Не хотілося би, щоб вони поранились розбитим склом".

Та найбезпечніший приклад сьогодні показали дошкільнята. Вони на кригу – ні ногою.

Маленький тернополянин: " – Ти не боїшся виходити на кригу?

– Ні.

– Вже виходив?

– Ні, я ще не ходжу.

– Не хочеш? І не підеш?

– Так.

– Молодець".