додому здоров'я Із 24 до 30 жовтня на Тернопільщині проходить акція “Проконтролюй свій тиск”

Із 24 до 30 жовтня на Тернопільщині проходить акція “Проконтролюй свій тиск”

819

Лікарі щорічно по всьому світу реструють близько 16 мільйонів випадків інсультів. Ще 5,5 мільйонів хорих помирає. Недуга розбиває не лише літніх, але і людей працездатного віку. Аби привернути увагу до цієї проблеми, 29 жовтня оголошено всесвітнім Днем боротьби з інсультом. Щоб дізнатись, чи належите ви до групи ризику, можна взяти участь в акції "Проконтролюй свій тиск", яка проходить з 24 до 30 жовтня по всій області. Організували акцію Департамент охорони здоров'я Тернопільської облдержадміністрації і Тернопільський медуніверситет.

Артеріальний тиск – сила, з якою кров протікає в наших артеріях. Він має два показники – верхній і нижній. Верхня позначка фіксує силу потоку, коли серце стиснуте, нижня – коли розслаблене. Нормальними, за нормами Всесвітньої організації охорони здоров'я, вважаються показники від 120 на 80 до 135 на 85. Через відкладення холестерину, стреси і неправильне харчування, зайву вагу, шкідливі звички судини стають вужчими. Через підвищений тиск вони розтягуться і навіть розриваються.  Інсульт – захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в порожнину черепа та стискання тканини мозку кров’ю.

Людмила Колєснікова, позаштатний невролог департаменту Охорони здоров'я Тернопільської ОДА: "Актуальна дуже проблема. Наприклад, в цьому роців нас вже сталося за 9 місяців 1200 інсультів. З них – 1/3 на тлі гіпертонічної хвороби. Після преренесеного  інсульту тільки від 10 до 20% повертаються до праці, 50% людей залишаються інвалідами ще 30% залишаються інвалідами, які потребують догляду за ними. Для держави це надто складно і важко забезпечити допомогу таким людям".

Інсульти щорічно вражають все молодших людей. Більшість із них не контролює свого тиску. Робити це потрібно хоча б 1-2 рази в тиждень.

Галина Зот, завідувач інформаційного відділу Комунальна установа Тернопільської облради "Центр здоров'я": "Акція спрямована на те, щоб люди знали, який в них є артеріальний тиск, щоб його контролювали,  своєчасно приймали ліки, якщо є вцьому необхідність. І щоб знали, що можна підійти до свого дільничного лікаря чи до свого терапевта, отримати рецепт і отримати зі знижкою в аптеці ліки, які потрібно конкретно кожній людині для лікування гіпертонічної хвороби, тому що ці ліки ідуть зі знижкою".

При інсульті важлива оперативна допомога хворому. Сучасна медицина пропонує випробуваний і ефективний спосіб лікування, якщо хворий потрапляє до лікаря у короткий термін – не пізніше 3-6 годин. Бити на сполох варто при перших ознаках недуги.

Людмила Колєснікова, позаштатний невролог департаменту Охорони здоров'я: " Це ознаки раптовості: раптовий перекос обличчя, раптова слабість в кінцівках, раптове порушення мови, раптове головокружіння. Про це хворий має знати і звернутися до лікаря не гаючи часу".

 Сьогодні не лише тиск міряли, яле і рівень цукру в крові визначали, а ще – зважували усіх охочих в кількох місцях у Тернополі: у "Подолянах", в приміщенні залізничного вокзалу, в "Орнаві", у фойє облдержадміністрації. Усі маніпуляції проводили студенти Тернопільського медичного коледжу під наглядом викладачів.

Віра Ганчарик, заступник директора Тернопільського медичного коледжу: "О! Дуже багато дає їм практика. Вони в натурі перший раз глюкометром користуються. Ми їм могли тільки показати на практичних заняттях. І, якщо хтось одинзробив,то добре. Тут вони зроблять багато. Вони вимірюють тиск, спілкуються з пацієнтами. Це дуже важливо для них".

Передбачити інсульт неможливо, але зменшити ризик його виникнення можна, запевняють медики. Для цього необхідно контролювати свій артеріальний тиск, рівень холестерину в крові, відмовитись від куріння  алкоголю, їсти здорову їжу і займатися спортом.