Головна суспільство Іван Пулюй знав 14 мов та перекладав Біблію

Іван Пулюй знав 14 мов та перекладав Біблію

1443

Про українського генія, всесвітньо відомого науковця, перекладача Біблії, філософа, публіциста Івана Пулюя можна дізнатися на його малій Батьківщині в селищі Гримайлів. Там діє музей Івана Пулюя. А ще в Гримайлові можна помолитися на могилі його батьків. Вчені ще до цього часу дискутують над заповітом Івана Пулюя. Одні стверджують, що науковець хотів, щоб його поховали саме в Гримайлові, біля батьків, інші це заперечують, посилаючись на помилки у перекладі.

Філософ, публіцист, перекладач, фізик, громадський, політичний діяч Іван Пулюй народився в Гримайлові. Вчений першим дослідив неонове світло, налагодив промислове виробництво люмінесцентних ламп власної конструкції, став першим деканом першого в Європі електротехнічного факультету, збудував першу в Австро-Угорській імперії електростанцію, керував запровадженням трамвайного сполучення у Празі, удосконалив телефон. Вчений стояв біля витоків одного із найвидатніших винаходів людства – відкриття "Х-променів", які пізніше були названі рентгенівськими.Свою першу трубку Пулюй сконструював на 14 років раніше за Рентгена. Проте, в тисяча дев"ятсот першому році за винайдення Х-променів Нобелівську премію присудили саме Рентгену.

– Коли було опубліковано в газеті, він сидів вдома читав і побачив, що опублікували в газеті, він почав кричати "мої рурки, мої рурки". Він тоді поїхав в лабораторію і побачив свої знімки, фотографії, які він зробив. Але він не мав претензій до нікого, от так і вийшло одному – Рентгену – слава і визнання, а іншому Івану Пулюю – забуття, – розповідає вчитель історії та правознавства Гримайлівської школи Дмитро Прокопишин.

Іван Пулюй знав 14 мов і займався перекладом.

– Ось та Біблія, яку ми читаємо, то власне якраз це Іван Пулюй, Нечуй Левицький, Пантелеймон Куліш. Вони почали перекладати цю Біблію. Куліш і Левицький звернулися до Пулюя, бо він був теологію, знав дуже добре релігію, він їм допомогав, – каже Дмитро Прокопишин.

Активно Іван Пулюй займався полічною і громадською діяльністю. Під час Першої світової війни він разом з Іваном Горбачевським створили Товариство допомоги українським військовим студентам.

– В 1916 році австрійський імператор запропонував йому посаду міністра освіти Австро-Угорської імперії, але Іван Пулюй відмовився через стан здоров'я, він вже не міг виконувати таку відповідальну роботу.

В Гримайлові, де народився Іван Пулюй, діє музей. Тут представлені світлини, листи, копії знімків вченого. В селищі є постамент Івану Пулюю. В Гримайлові пишаються своїм всесвітньо відомим земляком і шкодують, що перша в світі Нобелівська премія в галузі фізики так і не дісталася українцю родом з Гримайлова.

– Він перший придумав ті промені, але не зареєстрував, бо не мав грошей. А той німець Ренген зареєстрував. То треба казати пропулювати, а не проренгенувати.

В Гримайлові поховані батьки Івана Пулуюя – Павло Пулюй, який був бургомістром та Ксеня. Як кажуть місцеві мешканці постамент на могилі батьків поставив сам Іван Пулюй, замовляв і робив його у Празі. На пам'ятнику є відповідний напис. Попри те, що жив Іван Пулюй в основному за межами України, своїми добрими справами він залишався серед українського народу, співпереживав за його долю, підносив його велич.

Коментарі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here