
Задишка, оніміння тіла, прискорене серцебиття, запаморочення, тремтіння – усе це можуть бути симптоми панічної атаки. Вони з’являються раптово й часто лякають, хоча не становлять загрози для фізичного здоров’я. Оскільки зазвичай проходять за 5-10 хвилин, проте у деяких випадках може тривати до години. З частиною цих симптом на власному досвіді добре знайомі Зоряна та Оксана.
“Стан тривоги, серце вискакує з грудей. Це почалося десь рік тому. Від початку війни так слабо, а зараз протягом року стабільно”, – розповідають тернополянки Зоряна та Оксана.
Постійний стрес через війну, страх за близьких можуть викликати цей стан. Крім того, підвищену тривожність дівчата відчувають в дні, коли українські міста зазнають ворожих ударів.
Психолог Сергій Бухвалов пояснює: кожній людині важливо знати симптоми панічної атаки, аби у критичний момент краще впоратися з цим станом та допомогти собі, коли не має нікого поруч.
“Є деколи така думка, що ти реально зараз просто лусниш, що ти помираєш. Але це насправді така ілюзорна думка. Вона просто приходить, бо такий стан дуже насичений. Але коли проговорювати собі та розуміти, що це панічна атака, і що вона є короткотривалою, то можна зменшити її вплив”, – розповідає психолог Сергій Бухвалов.
Із панічною атакою можна впоратися самостійно. Насамперед варто спробувати різні “заземлювальні” техніки. Вони мають допомогти людині сконцентруватися на диханні або ж на інших речах, які є навколо і тим самим зменшити рівень тривоги.
Для тих, хто переживає панічні атаки, фахівці радять зменшити вживання кофеїну, солодкого та відмовитися від паління. Фізична активність, йога, дихальні практики, медитація, повноцінний сон і корисна література — усе це допомагає стабілізувати стан і краще справлятися з тривогою.