додому суспільство Гельсінській спілці – 25 років, її історію можна побачити в обласному краєзнавчому...

Гельсінській спілці – 25 років, її історію можна побачити в обласному краєзнавчому музеї

488

25 років минає цьогоріч з дня заснування Тернопільської філії Української Гельсінської Спілки. Історія організації насичена подіями. Про них розповідають фотографії та друковані матеріали, представлені на виставці у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.

Українська громадсько-політична і правозахисна організація під назвою «Українська Гельсінська спілка» заснована влітку 1988 року, про що оголосили на 50-тисячному мітингу у Львові. Її головою обрали Левка Лук'яненка.

Володимир Скакун, член Української Гельсінської спілки: "Фактично організатором спілки є В'ячеслав Чорновіл. Чому я кажу він, бо це його ініціатива була після того, як вийшла на волю та вся політична радь, яка сиділа…. Тоді, на той час, Левко Лук'яненко сидів ще в засланні, але щоб не підставляти людей, які були тут, було вирішено передати йому по тюремній пошті, що він буде головою".

Спочатку її членами були одиниці. Проте дуже швидко кількість учасників, серед яких десятки відомих імен, росла і Українська Гельсінська спілка стала потужною силою, найбільшою правозахисною організацією в республіці.

Петро Маленький, член Української Гельсінської спілки: "Участю своєю у різноманітних заходах, панахидах, страйках, протестах, мітингах, демонстраціях вона якраз формувала громадську думку і утверджувала національну ідею, щоб зламати той стереотип, насаджений десятиліттями комуністичною ідеологією".

Про події 25-річної давності в області та Україні розповідають експонати виставки у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Їх музейникам передали представники Української Гельсінської спілки. Всього близько трьох сотень матеріалів. Майже сотня з них – фотографії з найцікавіших подій національного відродження на Тернопільщині та в країні загалом. Є й заборонена на той час література, яку видавали дисиденти.

Володимир Пукач, зав. сектору відділу новітньої історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею: "Представлені дуже цікаві нелегальні газети, власне газета "Тернистий шлях", яку видавала також Українська Гельсинська Спілка на початку 90-го року. Власне це унікальні примірники. Вони були заборонені Радянською владою і видавалися підпільно в Ризі. Там замовлялися і потім переправлялися в місто Тернопіль".

На виставці представили лише третину усіх матеріалів. Триватиме вона ще місяць.