додому культура Експрес-виставку з нагоди 80-річчя з дня народження скульптора Івана Мердака відкрили у...

Експрес-виставку з нагоди 80-річчя з дня народження скульптора Івана Мердака відкрили у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї

802

Експрес-виставку матеріалів про тернопільського скульптора Івана Мердака відкрили 26 листопада в тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Тут фотографії, особисті речі, книги відгуків та документи, які представляють різні сторони життя та творчості різьбяра.

Експрес-виставку з нагоди 80-річчя з дня народження скульптора Івана Мердака відкрили у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Тут зібрали фотодокументальні матеріали, каталоги, афіші виставок, книги відгуків, особисті речі. Представили Івана Мердака і як письменника – у експозиції є рукописи його новел. Виставку сформували із матеріалів музейних фондів та родинного архіву. Цінними є представлені фотографії, на яких – найцікавіші моменти життя.

Віра Стецько, завідувач відділу Тернопільського обласного краєзнавчого музею: "Ми знаємо його робітню, де завжди було багато людей, де завжди кипіло таке творче життя. До нього прижджали і музиканти, і співаки і просто громадські діячі. І ця майстерня була таким добрим осередком розвою в нас у Тернополі".

Іван Мердак народився на Лемківщині, але потім переїхав на Тернопільщину. Дід був різьб'ярем, біля нього і вчився різати дерево. Його роботи – наче викувані із металу. Їх важко не впізнати – так як він відчував дерево та працював із ним – вміло та вміє небагато.

Ярослав Мердак, брат: "Якщо він зробив якийсь ескіз, він потім ходив, шукав то дерево під той ескіз. Переходило багато часу, і, відповідно, він шукав то дерево і находив. А деколи бувало так, що він знайшовши кусок дерева якогось, і дивиться, якась композиція гарна і він з нього робив скульптуру".

Працював Іван Мердак працював над оформленням гідропарку Топільче у Тернополі. Його роботи є в Німеччині та Польщі. Його називають українським Мікеланджело, проте, кажуть мистецтвознавці, необгрунтовано.

Віра Стецько, завідувач відділу Тернопільського обласного краєзнавчого музею: "Іван Мердак мав свою школу, своє бачення на скульптуру. Якщо Мікеланджедло був професійний скульптор, він ішов до форми, він любив цю форму, то Іван Мердак шукав цю форму у самій архітектоніці дерева".