
“Сама винна”, “краще б ти вдягла щось скромніше”, “поводься не так розкуто”. Ці фрази хоча б раз у житті чула чи не кожна жінка. Їх промовляють із, начебто, “добрими намірами”, ними ж і виправдовують сексуальні домагання. Це можуть бути небажані дотики, тертя, зґвалтування, чи дії іншого сексуального характеру. У суспільстві досі є люди, які продовжують перекладати відповідальність на жертву замість того, щоб зосередитися на насильнику. Ми запитали тернополян, чи може жінка спровокувати кривдника своїм зовнішнім виглядом.
“Якщо жінка одягає коротке, то звісно, що чоловіку хочеться. Вона це провокує. У чоловіках це закладено природою. Якщо жінка йде гарна, симпатична, коротка спідниця, макіяж, йому захочеться познайомитися”, – каже одна із перехожих тернополянок.
“Жодним чином не може бути ніяк жертва спровокувати. Інакше ми виправдовуємо злочин, а злочину виправданню бути не може. Можуть бути обставини, які привели. Я не говорю конкретно про зґвалтування. Але коли тобі говорять “ні”, то це значить “ні”, – ділиться своєю думкою ще один перехожий.
Суспільство звикло шукати причини в поведінці жінки, її одязі чи зовнішності. Сексологиня Ірина Клак пояснює, жінка не може спровокувати кривдника, а відповідальність завжди лежить лише на тому, хто чинить насильство.
“Ми не є тварини, ми є люди, які мають підкірку, мислення і можуть та мають відповідати за свої вчинки і свої дії. Тобто, як би не виглядала жінка, бо ми здебільшого говоримо за жінок, то все-таки той, хто ґвалтує сам обирає ґвалтувати, чи ні”, – каже Ірина Клак.
Щоб зменшити рівень насильства, важлива сексуальна освіта, виховання, правова грамотність та інформаційна підтримка.
“Зараз все більше законів. Чим більше ми про це говоримо, тим більше жінка захищена від цього. І пам’ятати, що вона не винна”, – пояснює сексологиня Ірина Клак.
Якщо ви постраждали від сексуального насильства, потрібно звернутися до поліції із заявою на кривдника та до лікаря, щоб у разі потреби зафіксувати тілесні ушкодження та їхню тяжкість. В Україні також працює гаряча лінія, яка приймає виклики пов’язані з сексуальним насиллям: 116 123 або 0800 500 335. Повідомляти про домагання можна і на гарячу лінію асоціації «ЮрФем» за телефоном: 068-145-55-90. Постраждалі тут зможуть отримати безкоштовну психологічну та юридичну допомогу.