Головна суспільство Чому різко зросли тарифи на комунальні послуги

Чому різко зросли тарифи на комунальні послуги

228

Чи не щомісяця українців дивують щораз більші цифри у квитанції про квартпалу. Вже з травня цього року щоразу дорожчають якісь комунальні послуги. З 1 травня – газ, з 1 червня – електроенергія, з 1 липня – вода і, ймовірно, опалення.

Тарифи на комуналку мали зрости вже давно, пояснюють очільники різних підприємств. Їх стримувала штучно влада на центральному рівні.

– Протягом останніх років тарифи на водопостачання і водовідведення стримувалися. Така була державна політика.  Штучно стримувалися, хоча об'єктивно собівартість зростала, витрати підприємства також зростали, і була реальна економічна необхідність перегляду тарифів. Ми неодноразово зверталися в національну комісію з ініціативою щодо їх перегляду. Тарифи не розглядалися і, відповідно, не приводилися до економічно обгрунтованого рівня, – розповідає директор КП "Тернопільводоканал" Володимир Кузьма.

Якби тарифи переглядали поступово, ці зміни не були би такими помітними для споживачів, наголошують керівники підприємств. Сьогодні уряд України дотримується позиції, що тарифи мають бути економічно обгрунтованими. Цього ж вимагає і Міжнародний валютний фонд. Якщо тарифи залишити збитковими, то держава буде змушена взяти різницю на себе і її компенсувати. Тариф "Тернопільводоканалу" станом на сьогодні – 5 грн. 48 коп. за один кубічний метр води, з 1 липня – 7 грн. 52 коп. З 1 червня зросли тарифи на тепло для бюджетних установ. Таку постанову прийняла Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Директор "Тернопільміськтеплокомуненерго" пояснює, основа тарифу – це витрати на газ.  Ймовірно, уже незадовго тарифи на централізоване теплопостачання і гарячу воду зростуть і для населення.

– На сьогоднішній день ми пройшли перший крок. Сподіваємося, що на наступному тижні ми пройдемо другий крок, і будуть затверджені тарифи для централізованого опалення і водопостачання. Коли нам дозволять затверджувати для бюджетних установ – я не знаю. Поки що Національна комісія не справляється з напливом роботи, – пояснює директор КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" Андрій Чумак.

Здорожчав для населення і газ. Тернополяни уже оплачували за цю послугу за новим тарифом. Вступили в силу зміни з 1 травня і торкнулися усіх категорій споживачів. В середньому газ здорожчав на 50-60%.

– Варість природнього газу залежить у зведеному рахунку від нашого східного партнера. Хочу вам повідомити, що зараз йдуть дуже складні і напружені переговори. Вони буквально сьогодні продовжуються з нашими російськими партнерами, – говорить голова Наглядової ради акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" Віталій Бобрівець.

Комунальники радять, якщо тарифи непосильні – звертатися по допомогу до держави.

– Для соціально незахищених категорій громадян держава повинна передбачити справедливу політику відшкодування цих навантажень. Тобто, є в державі система субсидій. Нове, що запроваджується – це система компенсацій цього підвищення цін по відношенню до тих цін, які були 1 травня. Є відповідна постанова Кабінету Міністрів, – каже Володимир Кузьма.

Коментарі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here