додому суспільство Чому бібліотека – не просто книгосховище, розповіли у Всеукраїнський день бібліотек

Чому бібліотека – не просто книгосховище, розповіли у Всеукраїнський день бібліотек

699

Зустрічі з відомим людьми, мистецькі виставки, можливість незрячим безкоштовно і самостійно працювати в Інтернеті, консультації психолога, тренінговий центр. Із переліченого навряд чи можна здогадатись, що мова йде про бібліотеку. Тепер бібіліотека – це не сховище, де можна взяти книгу, нині це цілий цифровий світ. І вважати бібліотеки пережитком минулого може лише той, хто давно в бібліотеці не був. Так вважає керівник Тернопільської обласної бібліотеки для молоді Леся ГУК. Сьогодні, у Всеукраїнський день бібліотек, у цій установі було чимало заходів. Бібліотека завжди відчинена для читачів, які можуть користуватися нею навіть не виходячи з дому.

У Тернопільській обласній бібліотеці для молоді у понеділок вранці відвідувачів негусто – воно й зрозуміло: молодь у цей час – за шкільною чи студентською партою. Тому, хоч і не профіль, бібліотека вранці запросила на казку найменших і, сподівається, своїх майбутніх читачів. Щире захоплення книгою у дитсадку намагаються культивувати.

Люба Дорожинська, вихователь старшої групи №2 дитсадка №5 Тернополя: "Ми стараємося. На протязі занять. В нас є художня література, використовуємо дуже багато ілюстрованих книжок, прививаємо. Шукаємо малюнки, робимо настільні театри, цілий куточок є книги. І якщо десь там книжечка була подерта, ми стараємось охайно привчати діток користуватися книжкою, любити її."

Діти з часом підростають і вже у школі з'ясовується: читати люблять не усі, не всі й у бібліотеку за книгою поспішають. За останні 20 років, каже директор Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, кількість читачів і справді зменшилась. Однак пережитком минулого бібіліотеку може назвати тільки той, хто у ній давно не був. Це давно вже не просто книгосховище, а місце, де і за допомогою Інтернету можна навчатися, спілкуватися, змістовно проводити дозвілля і творчо розвиватися. 

В обласній бібліотеці для молоді діє перший і єдиний на Тернопільщині Інтернет-центр для слабозорих людей зі спеціальними технологіями і шрифтом Брайля, що дозволяє незрячим абсолютно вільно і самостійно працювати в Інтернеті. Сайт же бібіліотеки – це цілий портал, на якому не лише новини чи електронний каталог видань, там навіть послуги психолога. Скористатись же безкоштовним доступом до Інтернету в бібліотеці може кожен охочий. Охочих, визнають бібіліотекарі, хотіли б бачити більше.

Важко суспільству – важко й бібіліотекам. Сліди висохлих потьоків по стінах Тернопільської обласної бібіліотеки для молоді недвозначно натякають: бібіліотеці потрібні гроші.

Леся Гук, директор Тернопільської обласної бібліотеки для молоді: "Якщо на передплату періодичних видань, то гроші були от на минуле півріччя, зараз очікуємо ми очікуємо кошти на наступне півріччя. На придбання літератури – трошки давненько, чого гріха таїти, було, можливо, роки три тому назад. Не є секретом проблема фінансування державних установ, а особливо в нашій області, коли не прийнятий бюджет. То про що ми можем говорити? Звичайно, ми розуміємо ту ситуацію, яка склалася, ми би хотіли, щоб все було по-іншому, але ми навчилися жити в таких умовах, ми не хочемо жити в таких умовах, ми хочемо жити в набагато кращих, і можемо в кращих умовах набагато більше зробити".

Інколи здається, що бібіліотека більше потрібна Уряду США, як українцям, зітхають бібліотекарі: не чекаючи склавши рук допомоги від держави Україна, пишуть проекти на конкурси. За останні три роки отримали 7 грантів на 400 тисяч гривень. Здебільшого – це проекти Уряду США. На грант Посольства США в Україні бібліотекарі-оптимісти готують чергову новинку – мультимедійну кімнату "Розумна дитина", де, серед іншого, найменших дітей безкоштовно навчатимуть іноземних мов.