Головна суспільство Червоногород – центр колись могутнього подільського князівства

Червоногород – центр колись могутнього подільського князівства

234

Червоногород – центр колись могутнього подільського князівства. Серед лісів на півдні нашої області вирувало місто. Сьогодні ж навіть хутора з такою назвою більше не існує. Про велич людей, які там жили, свідчать хіба що руїни старовинного замку. Століттями різні власники боролися, аби зберегти цю давню споруду. Радянські часи для замку стали найважчими. З тих пір за відновлення будівлі не брався ніхто. Місто Червоногород зникло уже давно, а скоро зникнути може і його головний свідок – замок.

Спочатку дерев'яне укріплення, згодом кам'яний замок, а потім пишний палац прикрашав місто Червоногород. Важко уявити, що півтисячі років тому на цих пагорбах вирувало життя. Сьогодні ж тут замість міської метушні лише спів птахів, розмови туристів і долинають дитячі голоси із табору "Ромашка" неподалік. Литовські князі Коріатовичі побудували тут перший дерев'яний замок. Середньовічний Червоногород славився на рівні з Кам'янцем-Подільським і Скалою. Наприкінці ХІV століття ці землі відійшли Польщі, ще через 50 років місто отримало магдебурзьке право. Тоді ж у Червоногород прийшли монахи-домініканці. 

Нові господарі, Даниловичі, на початку XVII століття на місці дерев'яного звели мурований замок, укріплений валами та ровом, а біля фортеці постав величний костел. В другій половні ХVIII століття власником став Кароль Понінський, який згодом перебудував замок у палац. Його син вніс свої корективи і звелів вежі збудувати вищі та об'ємніші. До Першої світової війни палац мав вишукану терасу в італійському стилі та колонаду з 6 кам'яних колон, був оточений великим ландшафтним парком із фонтаном. Переглядаючи старі світлини, впізнати сьогоднішній замок важко. Прикро до сліз, що надбання століть зараз стоїть у руїнах.

Під час Першої світової війни палац зазнав значних ушкоджень і його більше не відбудовували. Довершила руйнування Друга світова війна. Останньою краплею для пам'ятки історії та архітектури стали радянські часи.

– В радянський період і самий костел, і замок використовували як господарські споруди. Тут заганяли і худобу. Частина каменю у той період, цього червоного каменю, була вивезена просто для господарських цілей. Якось не дуже ставилися до архітектурних пам'яток належно, як би то мало бути, – розповідає перший заступник голови Заліщицької райдержадміністрації Роман Краснюк.

Навесні минулого року частина однієї із веж Червоногородського замку обвалилася. На щастя, в той момент туристів поряд не було і ніхто не постраждав. Проте час бити на сполох настав, інакше через кілька років розвалини замку перетворяться в купу каміння.

Коментарі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here