додому здоров'я Безкоштовно обстежитись на туберкульоз можна буде 24 березня в Тернополі

Безкоштовно обстежитись на туберкульоз можна буде 24 березня в Тернополі

644

Зробити флюорографію безкоштовно тернополян та гостей міста медики запрошують у Всесвітній день боротьби з туберкульозом. У неділю, 24 березня, вони традиційно обстежуватимуть людей на Театральному майдані Тернополя. Така акція відбувається щорічно і має плідні результати, кажуть її організатори. Приділити трохи часу власному здоров'ю заохочують усіх.

З роками тернополяни та мешканці області все активніше приходять у Всесвітній день боротьби з туберкульозом на Театральний майдан. Традиційно, 24 березня, там можна безкоштовно зробити флюорографічне обстеження. Цього разу медики прийматимуть охочих з 10 до 15 години.

Надія Пелехат, зав. поліклінічно-диспансерного відділення Тернопільського облтубдиспансеру: "10 чи 11 раз, років підряд, ми їздимо на майдан з двома пересувними флюорографами з цифровою обробкою даних і будем обстежувати всіх бажаючих… Завжди було до 300 чоловік на площі… Щороку 3,4,5 туберкульозів свіжих ми виявляємо там на площі, пневмонії, онкологію, серцеву патологію. Завжди патологія є".

У групі ризику завжди були люди, які  хворіють, до прикладу, виразковою хворобою шлунку чи цукровим діабетом. Чимало хворих на туберкульоз – наркомани, курці, алкоголіки. Тепер до них приєднались і трудові мігранти. Заробітчан, які окрім іноземної валюти заробляють собі і туберкульоз, значно більшає. Причина, кажуть медики, – умови праці та психологічний стан.

Оксана Градова, заступник головного лікаря з лікувальної роботи Тернопільського облтубдиспансеру: "Маєм такий туберкульоз, який привезений з Італії, з Росії і з нашої столиці є. Навіть з харчових підприємств… Десь біля 20%, п'ята частина буде трудових мігрантів".

Хвора людина – небезпека для інших. Проте якщо одні пацієнти, виявивши туберкульоз, негайно лікуються, інших доводиться змушувати до цього через суд. Кілька років тому у Кременецькому протитуберкульозному диспансері створили спеціальну палату для примусового лікування. Зараз там 12 пацієнтів. Це, зазвичай, люди із залежностями чи безхатченки.

Вадим Рудик, головний лікар Тернопільського облтубдиспансеру: "Судові інстанції дають нам рішення про те, що такий пацієнт повинен лікуватися примусово. І дякуючи нашим колегам з МВС, мається на увазі міліція, разом з дільничними нашими фтезіатрами таких пацієнтів доставляють в Кременець".

Стимулювати пацієнтів до лікування взялось Товариство Червоного Хреста. Для хворих на туберкульоз у них діє спеціальна анонімна програма. Щодня пацієнта відвідують патронажні сестри товариства, під наглядом яких людина приймає ліки.

Марія Кокіс, головна медсестра Тернопільської обласної організації Товариства Червоного Хреста: "Через кожних 14 днів, якщо хворий не порушує прийом ліків, він отримує продуктовий набір. В цей набір входить 10 найменувань і вартість його до 120 грн. На місяць, якщо хворий не буде порушувати умов, він буде отримувати 2 таких набори".

Не менш цінна робота – інформування малих та дорослих, кажуть у "Центрі здоров'я". Люди повинні знати, як себе захистити, адже передається хвороба не лише повітряно-крапельним шляхом.

Галина Зот, завідувач відділення КУТОР "Центр здоров'я": "Щоб люди знали, що можна заразитися туберкульозом, коли ми купуємо на стихійних ринках невідому якусь продукцію, чи може бути зараження від інших об'єктів, які попадають до нас через рот, через шлунково-кишковий тракт".

Щороку від контактів з хворими на туберкульоз заражається і кілька лікарів. Проте боротися з такими пацієнтами медики не втомлюються. Їх лави щороку поповнюють молоді фахівці.

Леонід Грищук, проф. кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії ТДМУ ім. І. Я.  Горбачевського: "Заняття з фтизіатрії ми плануємо таким чином, щоб ті студенти-випускники наші, які стануть лікарями, будя-якої спеціальності мали знання з фтезіатрії".

Проте подбати про себе треба і самим, обстежуючись та вчасно вакцинуючись, наголошують лікарі.