додому суспільство Без грошей на лікування на Тернопільщині залишились інваліди з психічними розладами

Без грошей на лікування на Тернопільщині залишились інваліди з психічними розладами

536

Без грошей на лікування в нашій області залишились інваліди з психічними розладами. Соціальну допомогу від держави, а це 1147 гривень, їх сім'ї перестали отримувати у липні цього року. Сьогодні змучені та зневірені люди знову вимагали справедливості. Чому зупинились соціальні виплати і коли їх відновлять – дізнавалась наша знімальна група.

 

Без надії сподіваюсь… Сьогодні ці слова стосуються кожної з цих жінок. Кожна з них залишила вдома психічно хворого сина, доньку чи когось із рідних. Вже третій місяць поспільці люди не отримують призначеної їм державної матеріальної допомоги.

Галина Кузяк, доглядає за хворою дочкою: "В мене дуже важко хвора дитина. Хвороба Дауна. Вона раніше була трошки інакша, а зараз їй вже 29-й рік і вона лежить постійно. Впісюється, їй памперси постійно треба. Та всього, обхід повний. От так погодувала і відірвалася трохи. Нема навіть мені кому доглянути її".

Не прийти на зустріч жінка просто не могла. Тут її розуміють усі. Бо в кожного вдома така ж біда – психічно хворі рідні люди. Для догляду за такими інвалідами цьогоріч почали отримувати гроші. Проте і ті три місяці тому перестали виплачувати.

Любов Паланиця, доглядає за хворою мамою: "1147 допомоги отримували. Президент дуже добре дав. І вже легше було ходити за тими дітьми, внуками. Бо то неможливо на ті пенсії прожити. І ті ліки, і те все".

Наталія Велещук, доглядає за хворою дитиною: "До липня місяця ми отримували допомогу на догляд за цією психічною дитиною. Але від липня ця допомога нам не виплачується. Також звертаємось в лікарню за таблетками, нічого нам не видають за безкоштовними рецептами".

Куди тільки не звертались люди зі своєю проблемою. Пані Люба додзвонилась у міністерство.

Любов Паланиця, доглядає за хворою мамою: "Відповіла жінка, але вона дуже просила не казати, що вона піднімала трубку…. Сказала, що виділено гроші. Це з міністерства політики соцзахисту. До цього часу мені відповіді нема. А вона сказала, що виділені гроші на всі області. А ваше казначейство заблоковує".

Галина Кузяк, доглядає за хворою дочкою: "Дочка моя в Ходорові живе, в чоловіка. І вона випадково зустріла жіночку з таким хлопчиком і запитала її: "Ви отримуєте гроші на дитину, бо моя мама має таку саму сестричку?". А та каже, що оформила на сина і получає, тисячу сто з чимось получає".

Чому ці люди перестали отримувати соціальну допомогу, нам у телефонній розмові пояснила начальник міського управління соціальної політики. Проблема, каже Марія Чашка, стосується не лише Тернополя чи області. Вона – всеукраїнська.

Марія Чашка, начальник управління соціальної політики Тернопільської міськради: "Проблема з виплатою цих коштів пов'язана з тим, що кошти не надходять нам з державного бюджету…. Виплачено вже майже 1,5 мільйони гривень такої соціальної допомоги, проте станом на сьогодні є вже майже 800 тисяч заборгованості по таких виплатах".

На цьогорічні виплати треба ще близько 2 мільйонів гривень, каже Марія Чашка. Про це і міські і обласні чиновники не раз повідомляли у Міністерство соціальної політики та Кабінет міністрів України. Проте грошей так і не отримали. Шукати інше джерело фінансування не мають права.

Марія Чашка, начальник управління соціальної політики Тернопільської міськради: "На це ми не можемо шукати гроші самі, тому що це державна соціальна допомога, яка виплачується з державного бюджету і будь-яке інше фінансування є неможливим. Це було б порушенням бюджетного законодавства".

Не знають, де взяти грошей на життя та лікування і батьки хворих дітей. Як і те, як пояснити дітям, чому нема за що купити найнеобхідніше.

Орися Томчук, доглядає за хворим сином: "Та дитина обездолена, нещасна, кричить до мене: "Гап, гап". І я вже включаю газ…. За газ йде в мене більше 700-800 грн. Дитина хоче тепла, а що я можу зробити. Кашляє він весь час. Ну, слаба дитина, потребує. Зараз такий перелом, йому ручку відіймає, ножку, треба натирання. Одне натирання тюбик 50 грн. А йому на 2 дні натирання вистачає".

Боротися за життя та здоров'я своїх рідних люди налаштовані до кінця. Сьогодні вирішили писати скаргу у прокуратуру і вимагати пояснення у казначейства. Далі готові на кардинальніші дії.

Наталія Велещук, доглядає за хворою дитиною: "Ми будемо звертатися всюди, до президента, робити якісь акції, перекривати дороги, поїзди перекривати. А що робити з нашими дітьми? Ну як жити?"