додому Новини Берег Жанни, або Що приховуть бережанські легенди

Берег Жанни, або Що приховуть бережанські легенди

6122

vlcsnap-2016-05-16-17h29m21s906Тернопільщина  – історично багатий край. Про міста і села Тернопільської області можна говорити багато. Сьогодні ми розповімо про Бережани. За легендою – татари напали на місто. Врятувалась лише дівчина Жанна, яка заховалась у комишах на березі річки Золота липа. З того часу люди почали називати це місце Берегом Жанна – Бережанами. 

У 1530 р. невеличке поселення на Тернопільщині, яке за легендою називають “Берегом Жанни” – Бережанами – отримало Магдебурзьке право. З того часу місто змінилося. Зараз тут проживає близько 19 тисяч осіб. Бережани славляться архітектурними пам’ятками, збереженими у первісному вигляді. Серед найвизначніших — замок Синявських, Троїцький собор, Вірменська церква, Фарний костел та інші. Про визначні місця цього міста ми запитали у місцевого історика Миколи Проціва.

– Польський костел ще з 1600 року. В споруді, якій 400 років, ми бачимо 3 періоди. Один – це як збудували, потім Радянський період – де під штукатуркою ховали витвори в мармурі, таблиці. А тепер – український період, де влада передала його римо-католицькій громаді. Римо-католицька громада в Бережанах маленька, але те, як вони реставрували – це просто, – розказує старший науковий співробітник Бережанського краєзнавчого музею Микола Проців.

Свого часу у Бережанах жили поляки, євреї, вірмени. Згадкою про них є архітектурні пам’ятки. Однією із них Вірменська церква. Коли місто у 1772 році захопили австро-угорські війська, нова влада припинила виплату утримання вірменської церкви і священика. А у 1806 році бережанський староста розпорядився закрити вірменську церкву і використовувати її під склад. Наразі церква не діє та все ж залишається окрасою міста.

А ще Бережани називають маленьким Львовом, бо у центрі міста збереглася Ратуша з годинником та бруківка. Побудована у 1811 році посередині площі, у стилі раннього класицизму. Колись на першому поверсі були розміщені різні крамниці, а на другому — гімназія. Наразі на першому та другому поверхах розмістилися музеї міста, міська рада та відділення молодіжної організації “Рідне місто”.

– Але Бережани важливі людьми. Місто – це будинки, події і люди, які народжувались, вмирали, – вважає Микола Проців.

Чимало відомих світові постатей пов’язані із Бережанами: Андрій Чайковський, Богдан Лепкий, Маркіян Шашкевич, Мирослава Гонгадзе. Є і сучасники, які дбають про розвиток свого краю: бережанець художник Олег Шупляк, австрійський архітектор, уродженець Бережан Ростислав Бортник.

Туристи, які хоч раз відвідають це місто, прагнуть повернутися знову. Недарма писав Богдан Лепкий: “Як забути вас мені, Незабутні Бережани? Де минули юні дні,Там душа вовік остане!”